Toz Patlaması

Konu, 'Çalışma Ortamı ve Düzeni' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.221
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Kısıtlı bir alanda havada asılı bulunan toz taneciklerin aşırı basınç, ısıl (termal) ışıma ve şok dalgası oluşturacak şekilde ani yanmasıdır. Yanma ile patlama arasındaki fark şekil 1’de şematik olarak gösterilmiştir. Toz patlaması için aşağıdaki koşulların sağlanması gerekir:

  1. a) Yanıcı bir toz,
  2. b) Havada asılı olan tozun uygun bir derişime ulaşması,
  3. c) Bir yükseltici (oksidant) maddenin varlığı (örneğin hava gibi),
  4. d) Alanın sınırlı olması,
  5. e) Tutuşturucu bir kaynak.
  Yukarıda belirtilen beş koşul sağlanmadan toz patlaması (explosion) olmaz. Ancak, diğer koşullar sağlandığı durumlarda alan sınırlı olmasa bile parlama (deflagration) olabilir.

  Tozlar endüstride öğütme, parçalama, darbe gibi bozunma veya kırma işlemleri sonucunda meydana gelir. Boyutu, tanecik geometrisi ve yoğunluğuna bağlı olarak havada kalabilir ve hava ile taşınırlar.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Tozlu tesislerde temizlik çok önemlidir. Öncelikle mümkün olduğunca toz oluşumu önlenmelidir. Bundan başka toz toplama sistemleri kurmak, sistemi periyodik olarak temizlemek gerekmektedir.

  Tozlu tesislerde temizlik çok önemlidir. Öncelikle mümkün olduğunca toz oluşumu önlenmelidir. Bundan başka toz toplama sistemleri kurmak, sistemi periyodik olarak temizlemek gerekmektedir. Sürekli toz ölçümünün yapılması, patlamaya dayanıklı malzeme seçimi, statik elektrik yönetimi diğer önemli önlemlerin başında gelmektedir.

  http://www.onlemdergisi.com.tr/toz-patlamalari/