• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tsunami acil eylem planı veya talimatı

elif karakuş

Kayıtlı Üye
Sertifika
B Sınıfı
Firma
ceyport tekirdağ
Merhabalar, herkese kolay gelsin öncelikle.

Daha öncesinde Tsunami Acil durum planı hazırlayan var mıdır?

Yabancı kaynaklardan araştırmamı yaptım fakat yapılacaklar kısmı yeterli gelmedi o sebeple örnek paylaşabilir misiniz?

Elif hanım merhabalar,

Bende biraz bakındım fakat aksiyon olarak çok fazla birşey göremedim. Yükseğe çıkın gibi ifadeler var ama tsunami gibi bir felakette o kadar kısa zamanda mümkün olmaz diye düşünüyorum. Planlama aşamasında böyle bir risk varise işletmenin yükseğe kurulması fizibıl olmasada bir alternatif olabilir.

Tsunaminin özelliğine göre değişir tabi ama işletme etrafını dayanıklı bir duvar ile kapatmak ve kapıyı su gelebilecek yerin tersi yönde açmakta başka bir alternatif olabilir diye düşünüyorum.

İşletmeniz tsunami riski var diye bot almaz diye düşünüyorum :)

Merhaba fatih bey , işletmemiz liman aslında botumuz var :)

evet bende sadece onları bulabildim fakat liman başkanlığından böyle bir talimat gelmiş elimden geldiğince birkaç uyarı sisteminin ne olduğunu ve liman bölgesinde nerelere kaçabileceği ile ilgili bir evrak hazırladım ama tabi yeterli mi bence hala değil sonuçta saha da vinç üstünde çalışanların aşağı inmesi ve kaçması pek mümkün değil.

Belki dedim hazırlayan varsa bunlar dışında hem önlemi artırırız ( belki can simitlerini çoğaltma veya eğitim gibi) hemde evrak hazırlamış olurum ama sanırım hazırlayanda yok.

Yine teşekkür ediyorum ilginiz için.

Şöyle bir bilgi buldum ama ne kadar işinize yarar bilemiyorum.

Tsunami acil eylem planı, büyük bir tsunami felaketinin meydana gelmesi durumunda hızlı ve koordineli bir şekilde hareket etmek için hazırlanan bir plan veya talimattır. Tsunami felaketlerine karşı alınacak önlemler, özellikle kıyı şeridinde yaşayan insanlar için hayati önem taşımaktadır. Aşağıdaki adımlar, bir tsunami acil eylem planında yer alabilecek önemli maddelerdir:

1. Tsunami Tehlikesi Haritaları: Tsunami tehditlerini değerlendiren yerel veya ulusal düzeyde hazırlanmış haritaların incelenmesi.
  2. Acil Durum İletişim Planı: Hızlı ve güvenilir bir şekilde bilgi alışverişi yapmak için bir acil durum iletişim planının hazırlanması. Bu plan, yerel yetkililerin, acil servislerin ve halkın nasıl iletişim kuracağına dair ayrıntılı talimatlar içermelidir.
  3. Tahliye Planı: Tsunamiye maruz kalan kıyı bölgelerindeki insanların güvenli bir şekilde tahliye edilmesi için bir planın hazırlanması. Bu plan, acil çıkış yollarının belirlenmesi, toplanma noktalarının tespit edilmesi ve tahliye işleminin nasıl yapılacağına dair ayrıntılı talimatlar içermelidir.
  4. Acil Çanta Hazırlığı: Tsunami acil eylem planının bir parçası olarak, bir acil çanta hazırlanması. Bu çanta, temel ihtiyaçları karşılamak için gerekli olan su, gıda, ilaç, uyku tulumu, el feneri, radyo vb. öğeleri içermelidir.
  5. Eğitim ve Farkındalık: Halkın tsunami riskleri konusunda eğitilmesi ve bilgilendirilmesi. Tsunami acil eylem planı, bu amaçla düzenli eğitim programları ve farkındalık kampanyaları da içermelidir.
  6. Acil Durum Tatbikatları: Tsunami acil eylem planının etkililiğini test etmek için periyodik tatbikatların yapılması. Bu tatbikatlar, acil durumda insanların nasıl hareket etmeleri gerektiğine dair önemli bilgiler sağlayabilir ve planın geliştirilmesine yardımcı olabilir.
Tsunami acil eylem planı, yerel veya ulusal düzeyde hazırlanabilir ve mevcut koşullara göre uyarlanabilir. Ancak, herhangi bir tsunami felaketi durumunda, acil eylem planına bağlı kalınması hayat kurtarıcı olabilir.