Tuvalette 15 Dakikadan Fazla Kalan Işçilere Mesai Kesme Cezası!

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu olan Micha Galvaniz isimli fabrikada, işçilerin kullandığı tuvaletin kapısına kartlı turnike sistemi kuruldu. Sistem ile tuvalette 15 dakikadan fazla kalan işçilere mesai kesme cezası uygulanmaya başlandı.
  İzmir-Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan ve kısa süre öncesinde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle grevin eşiğine gelen Micha Galvaniz fabrikasında çalışan işçilere yönelik ilginç bir uygulamamaya gidildi. Fabrikada işçilerin kullandığı tuvaletin kapısına kartlı geçiş sistemi ile çalışan turnike yerleştirildi.
  Tuvalete kartlarını bu turnikeye okutarak girebilen çalışanlara, içeride 15 dakikadan fazla kalmaları halinde ise mesai kesme cezası uygulanmaya başlandı.

  'Kölece çalıştırılıyoruz'
  İşlerine son verilmesi kaygısıyla, isim ve görüntüleri yer almadan bizimle görüşmeyi kabul eden çalışanlar, fabrikada adeta kölece çalıştırıldıklarını ifade etti.
  Çalışma koşullarının giderek ağırlaştığını, yemeklerin ise yenmeyecek kadar kötü ve hijyen namına hiçbir şeyin olmadığını aktardıkları fabrikada son olarak tuvaletlere kartlı turnike yerleştirilerek insanlık dışı koşullara bir yenisinin eklendiğini dile getiren çalışanlar, uygulama başladığı günden beri tuvalette 15 dakikadan fazla kalamadıklarından yakındı.Yine işverenin daha fazla kar elde etme amacıyla az sayıda işçi çalıştırdığı ve çevre ilçelerden yasadışı olarak 15'e yakın işçiyi kiralık olarak yevmiye usulü çalıştırıldığı öğrenilen fabrikada normalde 8 saat olan çalışma süresinin iş hukukuna ve yasalara aykırı bir şekilde 12 saat olduğu da belirtildi.
  Maruz kaldıkları bu koşullar ve uygulamalar nedeniyle sendikaları Türk Metal'i, haklarını savunmamakla suçlayan çalışanlar, sendikalarının kendilerini temsil etmediğini ifade etti.

  Sendikaya göre herşey normal
  Eleştirilerin hedefindeki Türk Metal Sendikası ise, devreye sokulan uygulamaya ve işçilerin dile getirdiği diğer sorunlara dair sessizliğini koruyor. Konu ile ilgili ulaştığımız sendikanın İzmir Şube Başkanı Hayrettin Çakmak, tuvalet turnikenin "güvenlik amaçlı" konulduğunu iddia etti. Çakmak, fabrikadaki diğer sorunların da devreye girmeleriyle çözüldüğünü, insanlık dışı herhangi bir uygulamanın söz konusu olmadığını iade etti.
  Ulaşılan fabrika yöneticileri ise konu ile ilgili sorulara yanıt vermekten kaçındı.
  DİHA

  Tuvalette 15 dakikadan fazla kalan işçilere mesai kesme cezası!