Uzaktan Çalışma İSG

Emrah Bozkurt

C Sınıfı Uzman
Kayıtlı Üye
Kayıt
12 Aralık 2018
Konu
1
Mesaj
6
Tepki
6
Şehir
izmir
Merhaba,

Corona salgını nedeni ile çoğu firma home office şeklinde çalışmaya geçti bildiğiniz gibi.

Benim sorum şu; bu tarz çalışmada gerçekleşecek bir kaza, iş kazası kapsamında nasıl değerlendirilir?
 

Fatih Özcan

Diğer Belge
Site Kurucusu
Kayıt
30 Mart 2014
Konu
1.479
Mesaj
2.153
Tepki
1.411
Şehir
Astana
Aşağıda bir metin alıntıladım. Bende aynı fikirdeyim şahsen. Evet evinden çalışıyor olabilir fakat eve müdahale etme hakkımız ne kadar var tartışılır, tam bir muamma bence. Birde evden çalışmalarda iş güvenliğinden daha çok yaşam güvenliğinden bahsetmek çok daha doğru. Bu kültürü edinmemiş birisinin evine girip şunu böyle yap, şunu şöyle yap demek doğru olmayacaktır. Şahsen ben evime birisi girsin istemem. Evi değerlendirmeden talimat hazırlıyım risk analizi yapayımda diyemezsiniz .ünkü her evin riskleri ve doğası tamamen farklı olacaktır.


V. İş Kazası Bakımından

İş kazası iş yeri veya bağlantılı yerlerde işin görülmesi esnasında meydana gelecek kaza ve zararlar olarak tanımlanmaktadır. İş Güvenliği Kanunu’nda iş yeri tanımı geniş tutulmasına rağmen kanunda evden çalışanlar için ev veya sair alanlar iş yeri olarak tanımlanmamaktadır. Bu sebeple de İş Güvenliği Kanunu’nda belirtildiği şekilde gerçekleşen kaza ve olaylar iş kazası olarak tanımlanamayacaktır. İş kazası olarak tanımlanamamasının doğal sonucu olarak bu kazalar sebebiyle oluşacak zararlar da işveren tarafından ödenen primlerle oluşturulan sigorta fonu tarafından karşılanmayacaktır.

Çalışan ofiste çalışmakla birlikte kısa süre de olsa evde çalışma gerçekleştirecekse evde meydana gelecek kazalarda, işin görülmesi ve işle ilgili olup olmadığına bakılarak karar verilecektir. Örneğin haftanın bir günü evde çalışacak işçi, evde çalıştığı esnada kendisine işveren tarafından teslim edilen bilgisayarın yanması sonucu zarar görürse işveren bundan sorumlu olacaktır. Ancak evde çalışan kişi kendisinden beklenen işle bir bağlantısı olmayan herhangi bir eylem sebebiyle zarar görürse işveren bundan sorumlu tutulamayacaktır.

Kaynak :
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 
Yukarı Alt