Yangın Güvenliği Sorumlusunun Belirlenmesi: (bina Yang Kor Y)( Av. Hüseyin Numan Bilir )

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  1. Çalışma saatleri içinde görevli sayısına ve binadaki en büyük amirin takdirine göre, binanın her katı, bölümü veya tamamı için görevliler arasından yangın güvenliği sorumlusu seçilir. Sorumlu, çalışma saatinin başlangıcından bitimine kadar sorumlu olduğu bölümde, yangına karşı korunma önlemlerini kontrol etmek ve aldırmakla yükümlüdür. Kat mülkiyetine tabi olan binalarda bu sorumluluğu bina yöneticisi üstlenir.

  2. Kamu binalarında bir gece bekçisi veya güvenlik görevlisi bulun ması asıldır. Gece bekçisi temin edilemeyen yerlerde,

  • Hizmetli sayısı 2’den fazla değilse, durum en yakın polis veya jandarma karakoluna bir yazıyla bildirilir ve binanın devriyeler tarafından sık sık kontrol edilmesi sağlanır.

  • Hizmetli sayısı 2’den fazla ise ve asıl görev aksatılmadan yürütü lebilecekse, hizmetliler sırayla gece nöbeti tutarlar ve ertesi gün istirahat ederler. Nöbet izni sebebiyle asıl görevin aksaması söz konusu ise ve hizmetli sayısı 5’i geçmiyor ise, yukarıda belirtilen esasa göre hareket edilir.

  • Kamu binalarında RESMİ TATİL VE BAYRAM GÜNLERİNDE DE hizmetlilerce sırayla nöbet tutulur. Nöbetçi personele,fazla mesai ücreti ödenemediği takdirde nöbet tuttuğu saat kadar mesai günlerinde izin verilir.  04/07/2016 GÜNÜN BİLGİSİ
  Yazan: Av.Hüseyin Numan BİLİR