Yangın Ve Duman Perdeleri

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Sistemin Kullanım Alanları...

  • Düşey veya yatay yangın perdesi; yangın senaryosuna, tahliye planlarına ve mimariye göre yapı veya kompleksler içinde duman veya ısının bloke edilmesi maksadıyla, yapının bir elemanı olarak pasif sistem amacıyla kullanılmaktadır. Yangın perdesi, yangın alarm sisteminden alınan sinyal ile otomatik veya manuel olarak kapanmakta veya açılmaktadır. Özellikle son yıllarda işletmeye açılan AVM, ticaret merkezleri ,otel , yerleşke veya terminallerdeyüksek tavanlı her türlü yapılarda veya aynı anda pek çok kişinin bulunduğu metro istasyonları gibi kamuya açık tesislerde dumanın ve ısının kontrol altına alınması, bloke edilmesi, kaçış yollarına giden koridorların can emniyeti açısından temiz tutulması, yangın yönetmeliğimize göre güvenli bölgeler yaratılması maksatları için kullanılmaktadır.

  • Yatay yangın perdesi kullanımları, özellikle atrium tipi yapılarda cazip bir çözüm olmaktadır. Çelik karkas yapının 520 dereceden sonra korunması için belirli bir kotta yangın perdesi açılımının yatay olarak otomatik açılmasını sağlamaktadır. Boyutları30m-10m olarak ve daha geniş açıklıklarda ise yan yana benzer ölçülerde üretilmiş yangın perdesi aynı anda kapatılarak geniş alanlar, ısı ve dumana karşı korunmaktadır.

  • Eğer yangın kapıları sık kullanılan noktalarda bulunuyor ve servis trafiğinde zorluk yaşanıyorsa, engellerin bulunduğu mekânlarda tasarlanmışsa yangın perdesi yangın kapısı olarak iyi bir çözümdür. Kapı boyutlarında , düşey çalışan bir yangın perdesi yangın kapısı olarak da kullanılmakta ve son yıllarda özellikle hastane, öğrenci yurtlarında ve otellerde, endüstriyel tesislerde veya yangına dayanımlı olmayan asansör kapı önlerinde tercih edilmektedir.

  • Duman perdesi yangın senaryosunda, tahliye planlarına ve mimariye göre yapı veya kompleksler içinde dumanın belirli süre içinde havuzlanarak tavan kotunda tutulması, aşağıya çökme süresi içinde personelin tahliye edilmesine fırsat verilmesini sağlamaktadır.Otomatik, manuel olarak kapanmakta veya açılmaktadır. Özellikle son yıllarda tercih edilen yüksek yapılarda ki atriumlarda, hava alanı terminallerindeki gibi uzun koridorlarda, büyük alışveriş ve ticaret merkezlerinde özellikle kullanılmaktadır.

  • Sertifikasyon , perdeler BSI 476 , EN 1634 ve UL kurallarına göre sertifikalıdır. Sadece perdenin kumaşı değil, sistemin bütünü sertifikalıdır.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  http://www.refleksyangin.com.tr/Ürü...YanginveDumanPerdeleri/tabid/139/Default.aspx
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.