Yapı Işyerlerinde Kullanılan Vinçlerle Çalışmalarda Gerçekleşen Iş Kazaları Ve Nedenleri...

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
İnşaat sektöründe meydana gelen iş kazaları, gerek sayısal çoğunluk bakımından gerekse kazaların sonuçları bakımından bütün iş kolları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

1996 yılında OSHA tarafından vinç kaynaklı ve ölümlü olan 502 adet iş kazası ile ilgili yapılan çalışma sonucu, kazaların % 39’unun elektrik çarpması nedeniyle, % 12’sinin vincin kurulumu ve sökümü esnasında, % 8’inin vinç kolunun kırılması veya yıkılması nedeniyle, % 7’sinin vinçlerin devrilmesi nedeniyle, % 7’sinin donanım yetersizliğinden, % 4’ünün aşırı yüklemeden ve % 3’ünün de taşınan yükün çarpmasından dolayı meydana geldiği ortaya çıkmıştır. OSHA tarafından yapılan bu çalışma ayrıca, inşaatlarda kullanılan makinalardan kaynaklanan elektrik
çarpmalarının % 38’inin vinç kaynaklı elektrik çarpmaları olduğunu göstermektedir.
Elektrik hatları yakınında yapılan çalışmalar neticesinde meydana gelen iş kazaları bu kazaların çoğunluğunu teşkil etmektedir.

Vinçlerin kurulumu ve sökümü esnasında meydana gelen kazaların % 93’ü mobil vinçlerin kurulumu esnasında meydana gelirken, % 7’si kule vinçlerin kurulumu ve sökümü esnasında meydana gelmektedir.

İnşaatlarda kullanılan vinçlerle yapılan çalışmalarda meydana gelen kazaların nedenlerini genel olarak aşırı yükleme, avara demirlerinde kırılma, kancaların çarpması, vinç kolunun kırılması, vincin devrilmesi, vincin elektrik akım telleriyle teması, vincin kurulumu ve sökümünün uygun olmaması, kaldırma ekipmanlarındaki donanım yetersizliği, yükün veya vincin çalışanlara çarpması ve kötü hava koşulları şeklinde sıralayabiliriz.

Sonuç olarak; yapı işyerlerinde meydana gelen kazaların toplam iş kazalarının büyük bir kısmını oluşturduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, yapı işyerlerindeki kazaların farklı nedenlere bağlı olarak gerçekleştiği ve bu kazaların büyük bir kısmının vinçlerle çalışırken gerekli iş güvenliği önlemlerinin alınmaması neticesinde oluştuğu görülmüştür.
Vinçlerin karıştığı iş kazalarının önlenmesi açısından, üretimleri aşamasında kullanılmak üzere bir takım standartlar ortaya koyulmakta, kullanılmaları esnasında da uygulanmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından güvenli çalışmayı sağlayacak bir takım yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Gerek üreticilerin gerekse işveren ve çalışanların bu düzenlemelere uymaları, iş kazalarının ve bu kazaların ortaya çıkaracağı maddi ve manevi kayıpların önlenmesinde büyük önem arz etmektedir.


Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 
Yukarı Alt