Yaya Güvenliğinde Doğru Aydınlatma

Konu, 'Yaşam Güvenliği' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Yol, köprü, tünel, park, tarihi eser gibi daha birçok dış alanda olduğu gibi yaya geçitlerinin aydınlatılması da güvenlik için büyük önem taşıyor. Çünkü yapılan doğru aydınlatma sürücülerin yaya geçitlerindeki yayaları sorunsuz bir şekilde görebilmelerini sağlıyor. Bu nedenle sürücülerin yaya geçidindeki görsel konforunu artırmak için burada kullanılan armatürlerin yol-cadde aydınlatmasında kullanılan ürünlerden farklı olması gerekiyor. Özellikle anayol ile yaya geçidi arasında kontrast farkı yaratmak önemlidir. Bu kontrast farkının sürücünün pozisyonundan rahat bir şekilde farkedilebilmesi için asimetrik ışık dağılımı sağlayan optik sistemler kullanılır.

  CIE’nin uluslararası önerileri veya CEN standartları yaya geçitleri için net değerler vermemesine rağmen yol parıltısının 1-2 cd/m2 olduğu bazı Avrupa ülkelerindeki uygulamalar, asgari gereklilikleri şu şekilde düzenlemektedir:

  [​IMG]

  ►1m yükseklikte, yaya geçidi ekseninin üzerindeki ortalama dikey aydınlık seviyesi Ev ≥ 40 lux

  ►Sürücünün bulunduğu şerit üzerindeki aydınlık seviyesi düzgünlüğü:
  Ev min / Ev av = 0.20

  ►Zemin seviyesinde, yaya geçidindeki ortalama yatay aydınlık seviyesi:
  Eh ≥ 80 lux

  ►Yatay eksende aydınlık seviyesi düzgünlüğü: Eh min /Eh av = 0.30

  Yaya geçitleri, kendisini kesen anayoldan farklı olacak şekilde farklı renk sıcaklığına sahip armatürler ile aydınlatılmalıdır. Örneğin yüksek basınçlı sodyum buharlı lamba ile aydınlatılmış bir yol için soğuk beyaz renge sahip ledli armatürler ile aydınlatılması önerilir. Beyaz ışık ile birlikte keskin bir asimetrik ışık dağılımına sahip optik kullanımı, yaya geçidi aydınlatması için çok verimli bir çözüm sunar. Yaya geçidi aydınlatması için seçilen armatürler ilk gün ki performansını koruyabilmesi için de yüksek sızdırmazlık seviyesine sahip olması gerekir ( IP66).

  [​IMG]

  Tarafından Gerçekleştirilen Yaya Geçidi Aydınlatması

  Zebra Optik ile Asimetrik Işık Dağılımı Elde Ediliyor

  Schréder olarak, geniş bir armatür gamımızda kullanmak üzere geliştirdiğimiz ve “zebra optik” adını verdiğimiz özel optik sistemlerimiz yayageçitlerinin aydınlatılması için optimize edilmiş ürünlerdir. Bu sistemlerde bahsi geçen ve ihtiyaç duyulan asimetrik ışık dağılım grafiği elde edilmektedir. Schréder olarak Teceo, Piano, Ampera, Voltana, Neos Zebra Led ve Yoa ürünlerimizin tamamı, motorlu araçlar ve yayalar için kamu alanını güvenli bir şekilde görsel konfor sağlayarak kullanmalarına olanak sağlar. Bu armatürler okul bölgeleri, yoğun trafik alanları veya diğer tehlikeli bölgelerde yaşanan trafik kazalarının sayısını çok ciddi bir oranda azaltmaktadır. Lensoflex 2 dediğimiz optik sistem, yaya geçitleri için tasarlanan armatürlerde kullanılmaktadır ve yol-cadde aydınlatmasında kullanılan armatürler ile aynı kasaya (gövdeye) entegre edilebilmektedir. Bu sayede yol boyunca aynı kasaya (gövdeye) sahip armatürler kullanılarak şehrin manzarası bozulmadan estetik bir görünüm kazandırılmaktadır.

  [​IMG]

  Teceo, Piano, Ampera, Voltana, Neos Zebra Led ve Yoa ürünlerinin tamamı, motorlu araçlar ve yayalar için kamu alanını güvenli bir şekilde görsel konfor sağlayarak kullanmalarına olanak sağlar.


  [​IMG]


  Armatürler yol kenarından 1 metre dışarıya monte edilmeli, boyları 5-6m yüksekliğinde olmalıdır. 1. şekilde gösterildiği gibi tek yönlü trafik için bir armatür 2 şeriti aydınlatabilir. 2. ve 3. şekilde gösterildiği gibi trafiğin çift yönlü aktığı yolda pozitif kontrast yaratabilmek için en az 2 armatür kullanılmalıdır.

  [​IMG]

  Yukarıda yer alan fotoğrafta yaya geçidi aydınlatması Schréder tarafından uygulanmış olup Neos Zebra ürünü kullanılmıştır. Bu proje sayesinde motorlu araç yolu ile yaya geçidi arasında pozitif kontrast farkı yaratılmış olup sürücülerin dikkati üst seviyeye çıkarılmış ve kaza sayısı azaltılmıştır.

  25.10.2015
  http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/yaya-guvenliginde-dogru-aydinlatma/16718#ad-image-0