• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yönetim Yeni bir yükselme sınavı açılması şart oldu

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Nasıl mı?

28 Mayıs 2014 günü İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün resmi internet sayfasından bir duyuru yayınlandı.

Duyurunun özeti; 23 Aralık 2013 günü yapılan C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında A kitapçığındaki 63, B kitapçığındaki 88 no’lu soru Ankara 10. İdare Mahkemesince iptal edildiği şeklindedir.
Zaten bu duruma adaylar alıştı artık, iptal edilen sorular, şıkları değişen sorular mahkeme kararları vb. 10 sınav yapıldı ama maalesef öğrenemedik bu işi.

Yeni durum ne demektir?
23 Aralık 2013 günü ilk kez C sınavına giren bir aday 1 soru ile bu sınavı kaybetmiş ise yani 69 almışsa yeni durumla puanı 70’e yükselmiş demektir. Ancak, burada dikkat edilecek husus ise, adı geçen soruyu doğru yapanlar için bir değişiklik söz konusu değildir. Yeni sonuçlar zaten Bakanlığa bildirildi ve adaylar 413 TL belge ücretini yatırdıkları an C belgesine sahip olacaklardır.

23 Aralık 2013 sınavı yüzünden yükselme şanslarını kaybedenler ne yapmalı?
Peki; bu sınavda adaylar C belgesini alsaydı, Şubat ve Mayıs 2014 sınavlarında da yükselme sınavına girmeleri için hiçbir engelleri olmayacaktı. Vatandaşın suçu ne? Kesinlikle yok. Devlet adam gibi sınav yapsaydı da bu hallere düşmeseydi. Aday, tek soru ile sınavı kaybetti, yükselme şansı elinden alındı. Şimdi de mahkeme vatandaşı haklı buldu. O halde yükselme hakkı nereye uçtu?

Yeni durum ne kazandırır?
Eğer C sınavını kazanıp da Şubat veya Mayıs sınavlarında prim gün sayıları tutarak A ve B yükselme hakları kayboldu ise işte şimdi onlara bana göre gün doğdu. Mahkeme kararlarına herkes uymak zorunda olduğuna göre şimdi fiili bir durum ortaya çıktı. Bakanlık beni ilgilendirmez diyemez, süre bitti diyemez, 1.8.2014 tarihine kadar zaten sınav yok hiç diyemez.

Adaylar (mağdurlar) ne yapmalı?
Derhal belge ücretini yatırıp önce hak sahibi olsunlar. Ardından ekteki dilekçeyi acilen Bakanlığa kargo ya da elden teslim etsinler. Süreyi beklesinler, red cevabı alır almaz idare mahkemesine dava açsınlar. Eğer Bakanlık talepleri kabul ederse ki etmelidir, acilen bir yükselme sınav duyurusu yayınlamak zorunda kalacaktır.

Bakanlık ne yapmalı?
Hukuk devletinde bir tek vatandaşın dahi hak ihlaline uğraması söz konusu dahi olamaz. Bugüne kadar adam olamamamızın sebebi de hukuku hiçe saydığımız içindir. Ortaya çıkan bu yeni fiili durumu daha da kötüye götürmemek için hak sahibi adaylara behemahal yükselme sınavı açmalıdır. Ben olsam açmışken son bir kez daha bunu herkese yaparım ve piyasaya nur topu gibi on binlerce A sınıfı uzman gönderirim.

Bakanlık bu talepleri kabul etmez ise yol haritası nasıl olmalıdır?
Dilekçeleri acilen göndermek gerekir. Muhtemelen cevap vermezler ya da olumsuz verirler, idare mahkemesine gidip yeni bir yükselme sınavı talebi yapılmalıdır. Bunun dilekçesini
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
hukukçuları kısa sürede hazırlayıp adaylara sunacaktır.

Sonuç: 1.8.2014 tarihine kadar Bakanlıktan ya da mahkemeden bu yönde karar çıkarılmaz ise dava ileride kazanılsa bile Kanun değişikliği gerektiğinden uygulanması zor bir süreç olacaktır. Saatler adayların aleyhine işlemeye başladı bile elini çabuk tutanlar bir de bakmışınız iki ay sonra A sınıfı uzman olmuşlar. Eğer devlet hukuk devleti ise hukukun gereğini yapar, değilse zaten mesele bitmiş demektir. Hadi kolay gelsin.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
(Yetkilendirme Daire Başkanlığı)
İnönü Bulvarı No: 42 Emek/Çankaya-ANKARA

23 Aralık 2013 günü yapılan C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında 69 alarak başarısız olmuştum.

Ankara 10. İdare Mahkemesinin verdiği kararla bir soru iptal edilmiş ve 70 alarak başarılı sayıldım. Belge ücretini de yatırmış olup, İSG-KATİP sisteminde tanımlanmış bulunmaktayım.

Şubat ve Mayıs 2014 tarihlerinde yapılan yükselme sınavlarına C belgesine sahip olamadığım için de girememiştim.

Gelişen bu yeni durum karşısında 21 Aralık 2013 günü C belgeli sayıldığıma göre prim gün sayım da A/B yükselme sınavı için yeterli olduğundan yükselme sınavına girme hakkım hukuken elde edilmiştir.

Öte yandan 6331 sayılı Kanun gereği yükselme sınavları için son tarih 1.8.2014’dür. Önümüzdeki 65 günlük süre içinde bu sınavın yetişmesi de mümkün olup, mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.

Mahkeme kararı ile elde edilen bu durum karşısında tarafıma bir yükselme sınavı düzenlenmesini saygılarımla arz ederim. ….. /05/2014

ADRES: AD-SOYAD İMZA

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

Katılıyorum yükseltme sınav hakkı verilmeli ama OSYM nin ağustosda sınav açacağını düşünmüyorum. İSG uzman yetki sorumluluk yönetmeliğinde 2013 ekiminde yapılan değişiklikle yükseltme sınavı için 1 yılda kullanılmak üzere 2 sınav hakkı verilmişti biliyorsunuz. Aralık sınavını öne çekip bu mahkeme kararıyla C sınıfı olanlara öne çekilecek yükseltme sınavına giriş hakkı elde edebilirler diye düşünüyorum belki yanlış düşünüyorumdur.

Olmaz normal koşullarda fakat yukarıda bahsedilen yanlış soru sonucu sınavdan bırakılan insanların hak kaybı. Mahkemeye gidilse yükseltme sınavı hakkı çıksa bile sadece bu kişilere çıkarılması gerekir diye düşünüyorum. Yükseltme sınavı adı altında da değil kaç hakları varsa bakanlığın sınav takvimine göre sıradaki üst sınıf sınavlarına girebilirler. Çözüm çok basit aslında..

Bakanlığın saçma sapan fikirlerinden olan yükseltme sınavı yine başımıza çıkmasın... İstemiyoruz böyle birşey. Eğer böyle bir şeye yeltenirse kampanya başlatalım yükseltme olmasın diye... Adamlar hiç alakasız işlerde çalışarak saçma bir şekilde c den direk a ya geçtiler şimdi de bir halt bilmeden çakas atıyorlar... Eleman mühendis c belgesi almış ama garson olarak çalışıyor çünkü mühendislikten de anlamıyor balına almış diplomasını. bir yükseltme sınavı geliyor ve a oluyor. bu eleman garsonluk yaparken 1250 TL alıyor ve bir anda A sınıfı olunca 2000 TL ye bile talip oluyorlar. Böyle saçmalıklarla uğraşmaması lazım bu bakanlığın...