Yer Altı Maden Ocaklarında Havalandırma

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
940
Şehir
Ankara
Musa Kamil Ekin yeni bir makale paylaştı:

Yer Altı Maden Ocaklarında Havalandırma

Özellikle yeraltı kömür madenciliğinde çok sayıda can ve mal kaybına neden olan grizu, kömür tozu patlamaları ve ocak yangınlarında alınacak birinci önlem ocak havalandırma planının tekniğine uygun olarak yapılmasıdır. Maalesef ülkemizde yer altı havalandırma sistemine bakış açısı yeraltındaki oksijen seviyesinin %19 olması olarak bilindiğinden, elim kazalarla karşı karşıya kalınmaktadır. Öncelikle bilinmedir ki havalandırmanın amacı sadece yeraltına çalışanların ihtiyacı olan yeterli temiz havayı göndermek değildir. Havalandırmanın sağladığı diğer faydalar; delme-patlatma işleri sırasında veya çevre kayaçlardan çalışma ortamına yayılım yapabilecek gaz ve tozu ortamdan uzaklaştırmak, açığa çıkan gazların patlama konsantrasyonuna ulaşmaması için yoğunluğunu seyreltmek ve ocak iklimini dengelemektir.

Tüm dünyada yaşanan yer altı maden kazaları incelendiğinde, kazaların meydana gelmesine sebep olan hususların başında havalandırma gelmektedir. Grizu patlamalarının ilk aşaması olan patlayıcı ortamın oluşmasını engellemek için, metan drenajı ve havalandırma temel çözümdür. Patlayıcı ortam oluştuktan sonra bu ortamın alev almasını engellemek çok güçtür. Yeraltında yapılan patlatmalar, sürtünmeler, elektrikli tesisat ve kablolar başlıca alev alma sebepleridir.

Yer altı ocaklarında havalandırma ile ilgili başlıca olması gerekenler;

1)-Yer altı kömür ocaklarında havalandırma kesinlikle bir veya daha fazla mekanik sistemle yapılmalıdır. Ocağın giriş çıkışının farklı kotlarda olduğu ocaklarda havanın yoğunluk farkının yarattığı basınç farkından ötürü sirkülasyon yaptığı ve mekanik sistemin olmadığı doğal havalandırma kesinlikle olmamalıdır.

2)-Kurulacak mekanik havalandırma planı bilgisayar programları ile irdelenmeli, her bir çalışan için gönderilecek hava miktarı ve yeryüzünden yeraltına gönderdiğimiz havanın galerilerde yaşayacağı kayıplar iyi hesaplanmalı ve bu kayıplar sonrası her bir galeriye ait hava miktarı belirlenmeli ve buna uygun ocak havalandırma tasarımı yapılmalıdır.

Solunum için gerekli hava miktarları (her bir işçi için)

Grizu miktarı çok az olan ocaklarda : 1-2 m/dak

Grizu miktarı orta seviyede olan ocaklarda : 3-6 m/dak

Grizu miktarı yüksek seviyeli ocaklarda : 20-25 m/dak

Bu havalandırma sistemi (Vantilatör) yedeği olacak şekilde ve olası devre dışı kalmaları bildirecek alarm sistemleri ile donatılır.

3)-Enerji kesilmesi ihtimaline karşı bu sistemler jeneratöre bağlanırlar ve olası bir sebeple birincil...
Bu makalenin tamamını okumak için tıklayınız...
 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt