Yeraltı Çalışmalarına Yönelik Makinalarla Ilgili Ilave Temel Sağlık Ve Güvenlik Gereklilikleri :

Konu, 'Diğer Tehlikeler' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Yeraltında çalışmak üzere kullanılan makinalar,aşağıda tanımlanan temel sağlık ve güvenlik kurallarını karşılamalıdır:

  1. Dengesizlik nedeniyle oluşan riskler:

  Güç tahrikli çatı destekleri hareket sırasında belli bir yönü koruyacak ve yüklemeden önce, yük altında iken ve yük bırakıldıktan sonra kaymayacak şekilde tasarımlanmalı ve imal edilmelidir. Bunlar müstakil hidrolik direklerin tepe plakaları için bağlantı parçalarıyla teçhiz edilmelidirler.

  2. Hareket:

  Güç tahrikli çatı destekleri kişilerin engelsiz bir şekilde hareket edebilmelerine imkân tanımalıdır.

  3. Kumanda tertibatları:

  Raylar üzerinde çalışan makinaların hareketleri için hızlandırıcı ve fren kumandaları, el ile çalıştırılan tipte olmalıdır. Bununla birlikte etkinleştirme tertibatları ayak ile çalıştırılabilir. Güç tahrikli çatı desteklerinin kumanda tertibatları, yer değiştirme işlemleri esnasında, operatörlerin uygun bir destekle koruma altına alınacakları şekilde tasarımlanmalı ve yerleştirilmelidir. Kumanda tertibatları yanlışlıkla boşalmaya karşı korunmalıdır.

  4. Durdurma:

  Yeraltı çalışmalarında kullanılmaları amaçlanan, raylar üzerinde çalışan kendinden tahrikli makinalar, sürücünün hareket kontrolü nü kaybetmesi halinde makina hareketini kontrol eden devre üzerinde hareketi durduracak şekilde etkiyen bir etkinleştirme tertibatı ile teçhiz edilmelidirler.

  5. Yangın:

  Yüksek derecede alev alıcı parçalar içeren makinalar için İmalat çının öngörebileceği tehlikelere bağlı olarak, makina, boyutu izin vermesi halinde:
  - Kolayca erişilebilen yangın söndürücülerin takılmasına izin vermeli veya
  - Makinayla bütünleşik yangın söndürücü sistemlerle teçhiz edilmesi zorunludur.
  Yeraltı çalışmalarında kullanılmaları amaçlanan makinaların frenleme sistemleri kıvılcım meydana getirmeyecek veya yangına neden olmayacak şekilde tasarımlanmalı ve imal edilmelidir.Yeraltı çalışmalarında kullanılmaları amaçlanan, içten yanmalı motorlu makinalar, sadece düşük buharlaşma noktasına sahip yakıt kullanan ve elektrikten kaynaklanan herhangi kıvılcım içermeyen motorlarla teçhiz edilmelidir.

  6. Egzoz emisyonları:

  İçten yanmalı motorların egzoz emisyonları yukarı doğru tahliye edilmemelidir.

  (*) İlgili bütün temel gerekliliklerin karşılamasını güvence altına almak için yönetmeliğin tamamını incelemek gereklidir. Makinalar tasarımlanırken, genel İlkelere uygun olarak yerine getirilen risk değerlendirmesinin sonuçlarına bağlı olarak, genel kurallar ve ilgili diğer bütün kurallar dikkate alınmalıdır.


  02/09/2016 GÜNÜN BİLGİSİ
  Yazan:Av. Hüseyin Numan BİLİR
   
  Enver Çığşar ve erkanköksal bunu beğendi.