Yetişkin Eğitiminin Temel Prensipleri: (1) ( Av. Hüseyin Numan Bilir )

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  1. Yetişkinler daha çok kendi kendilerine bağımsız olarak öğren meyi tercih ederler; yetişkinlerin öğrenmeleri ile ilgili son araştırmalarda, büyük çoğunluğunun kendi kendilerine öğrenmeyi tercih ettikleri görülmüştür.
  Araştırma sonuçlarına göre bunun 4 nedeni vardır.
  • Yetişkin kendisini, kendi öğrenim hızı ve gidişatına göre ayarlar
  • Kendi öğrenim şekillerine kendisi karar verir
  • Öğrenme şeklini kolayca değiştirip daha esnek hale getirebilir
  • Öğrenme projelerine kendi tarz, yapı ve planlarını uygulayabilir.

  2. Öğrenme konusunda yetişkin deneyimleri önemli bir yer tutar; yetişkin dershanelerinde yetişkinin tecrübeleri, öğretmenin bilgisi kadar önemlidir.

  3. Yetişkinler, öğrenmeye karşı farklı motivasyonlara sahiptirler; yetişkinler öğrenmeye ancak; gerçek hayatla ilgili herhangi bir problemleri olduğunda, böyle bir şeyi tecrübe ettiklerinde ve onları çözmeye ihtiyaç hissettiklerinde hazırdırlar. Büyük oranda yetişkinler, öğrenme aşkı için öğrenim görmezler, yetişkinler öğrendiklerinin hemen uygulanması ile ilgilidirler.

  4. Yetişkin eğitiminde fiziki ve psikolojik çevre çok önemlidir; yetişkinler en iyi, stres altında olmadıklarında öğrenirler. Fiziki çevre onun ferahlık hissedeceği bir yer olmalıdır, ceza ve gülünç duruma düşme korkusundan uzak, ifade özgürlüğünün olduğu bir ortam olmalıdır. Muhtemelen yetişkin eğitiminde en önemli faktör öğretmenin tutum ve davranışlarıdır (ismiyle hitap etme, onların sözlerine kulak verme vs.). Yetişkin eğitiminde önem verilmesi gereken temel hususların başında kişisel farklılıkları, farklı düşünceleri kabul etmek, her bireye gereken önemi vermek, bunu eğitim sürecinin bir parçası olarak görmektir.


  21/07/2016 GÜNÜN BİLGİSİ
  Yazan:Av. Hüseyin Numan BİLİR