Yıllık Iznin Bölünebilme Sınırı Kaldırıldı

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Yıllık ücretli izinler bir bölümü 10 günden az olmamak üzere karşılıklı anlaşmayla mümkün olduğu kadar bölümlere ayrılarak kullanılabilecek.

  30 Mart 2016 tarihli bültenimizde, halen meclis gündeminde yer alan Torba Yasa tasarısı ile 4857 Sayılı İş Kanununun Yıllık Ücretli İznin Uygulanmasını ele alan 56. maddesinde yeniden düzenlemeye gidildiğini duyurmuş, “yıllık iznin bir bölümünün altı günden az olmamak üzere kalan kısmının tarafların anlaşması halinde beşe bölünebilmesine imkân sağlanacağını” belirtmiştik.

  http://iskanunu.com/yasal-degisiklikler/2672-ucretli-izin-kullaniminda-degisiklik

  Fakat bilahare tasarının ilgili maddesinde değişikliğe gidilerek,4857 Sayılı yasanın 56. maddesi, ikinci fıkrasının aşağıda belirtildiği şekilde değiştirilmesine karar verilmiştir;

  “Ancak, 53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölünebilir.”

  Hâlihazırda yıllık izin bir bölümü on günden az olmamak üzere en fazla üçe bölünebilmektedir. Anılan tasarının yasalaşmasıyla, yıllık iznin 10 gün dışında kalan kısmının bölünebilmesiyle ilgili kısıtlama kaldırılacak, izinlerin kullanılmasında ve planlanmasında işçi ve işverene esneklik sağlanacaktır.


  AKTİF 14 NİSAN 2016.
  http://iskanunu.com/haberler/2679-yillik-iznin-bolunebilme-siniri-kaldirildi
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.