Yoğun Iş Temposu Hayatınızı Karartmasın...

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
Modern yaşam tarzı gereği gittikçe ağırlaşan iş ve sosyal yaşam şartları, hareket sisteminde birçok sorunlara neden oluyor.


18 Kasım 2015Özellikle
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
, yaşam boyunca insanların yüzde 70'inde görülüyor. Yüzde 90'ında bir hafta içinde geçebiliyorken, yüzde 10'unda kronik olarak kalıyor. Fizik Ted. ve Reh. Uzm. Uzman Dr. A. Şahap Demirboğan, bel ve sırt ağrılarına yol açan nedenleri ve bu hastalıklardan korunmanın yolları hakkında bilgiler veriyor.

Her insanda yaşanabilen sırt ve bel ağrıları; ayakkabı giyerken, ayağını yıkarken, aniden dönme gibi basit nedenlerle oluşabilirken, bir travma veya ağır yük kaldırma gibi nedenlerde de meydana gelebilir. Bel ağrısı olan kişide isteksizlik, mutsuzluk, iş veriminde azalma,
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
li bir yaşam ve sabah yorgunluğu gibi sorunlarda görülebilir.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
denildiğinde çok geniş bir hastalık grubunun akla geldiğini belirten Fizik Ted. ve Reh. Uzmanı Dr. A. Şahap Demirboğan, “Bunlar iltihabi olanlar ve mekanik olanlar olarak ikiye ayrılır. İltihabi olan rahatsızlıklar da mikroplu ve romatizmal olarak ayrılır. Genel kanı, bel ağrıları tüm tedavilere karşın altı hafta gibi bir süreden fazla sürüyor ve geçmiyorsa kronikleştiğidir.” diyor.

Büro-ofis işlerinde çalışan kişiler risk grubunda
Bel, sırt ve boyun ağrılarının altında yatan birçok sebep olduğuna dikkat çeken Fizik Ted. ve Reh. Uzmanı Dr. A. Şahap Demirboğan, “Özellikle büro-ofis işlerinde çalışan, en çok bilgisayar başında ve sabit pozisyonda oturan kişilerde; oldukça yüksek oranda kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları görülür. İş ortamında oturulan koltuk, koltuk ve bilgisayar arasındaki mesafe, çalışma şartları, ortamın klimalı olup olmaması, sıcak-soğuk farkı gibi nedenler kas spazmlarını ve boyun ağrılarını artıran nedenlerdir. Bu meslek gruplarında çalışanlarda; boyun ve bel sorunları, yumuşak doku bozuklukları (sinir sıkışmaları, kas gerginlikleri-kısalmaları, dolaşım bozuklukları, aşırı kullanım bozuklukları) sıklıkla görülür. Yapılan mesleğin haricinde; çeşitli kişisel, çevresel ve fiziksel risk faktörleri de hastaların şikayetlerini arttırır.” dedi.
Sabit duruş pozisyonu önemli
Ağrılar için, büro-ofis çalışanlarının alabilecekleri birtakım önlemler olduğunu söyleyen Fizik Ted. ve Reh. Uzmanı Dr. A. Şahap Demirboğan, “Bel ve sırt ağrısı için, yüksek ve sert arkalığa sahip sandalyede oturulmalı, yumuşak ve alçak seviyeli yerlere oturmaktan kaçınılmalıdır. Sandalye ve koltukta bel yastıkla desteklenmeli ya da iyice yaslanılarak dik oturulmalıdır. Özellikle sabit duruş pozisyonu çok önemlidir. Boynun dik pozisyonda durması, aynı şekilde kalça ve bel bölgesinin de dik pozisyonda durması bu ağrıların biraz daha azalmasına yardımcı olur ve tekrarlamasını engeller. Bunların dışında bilgisayar ile göz mesafesi ve seviyesi de önemlidir. Normal şartlarda çalışma ortamında bilgisayar ve göz seviyesinin en azından bilgisayarın bir bölü üçünü alacak şekilde olması gerekir. Aksi takdirde boyun öne eğik pozisyonda olacağından kas gerilimi, kas spazmı artar boyunda düzleşme hatta öne açılanma oluşur. Bu durum da bel ve sırt ağrılarını tetikler.” diyor.
Kas ve boyun hastalıkları en çok kadınlarda görülüyor
Kas ve boyun hastalıklarının kadınlarda daha fazla görüldüğünü ifade eden Fizik Ted. ve Reh. Uzmanı Dr. A. Şahap Demirboğan, “Bunun sebebi kasların güçsüz olmasıdır. Bu rahatsızlık, kadınlarda boyun-omuz kuşağı kasları güçsüz olduğundan daha hızlı gelişir. Kadınlar haricinde bu hastalığa öğrencilerin de dikkat etmesi gerekir. Sabit pozisyonda kalmak, sabit ders çalışmaya bağlı bazı kaslarda devamlı kasılma oluşturur. Bu kasılma da boyundaki sinirlere baskı yaparak uyuşma, karıncalanma, güçsüzlüğe ve fıtık tablolarına yol açabilir. Boyundaki kaslar da yıpranabilir.” diyor.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

 
Yukarı Alt