• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim Yüksekte Çalışma Mesleki Eğitimi Nedir?

Meslek Elemanı Tanımı

Yüksekte güvenli bir şekilde çalışabilmeyi sağlayacak bilgi, beceri ve donanımı edinerek, acil durumlarda uygulanacak kurtarma yöntemlerini bilen, uygulayan ve bu işlemleri yapabilen kişilerdir.

Giriş Şartları

• İlkokul diploması sahibi olmak yada okuma yazma bilmek,
  • Mesleğin gerektirdiği niteliklere sahip olmak. Örneğin; yükseklik korkusu, Vertigo, sarılık, şeker hastalığı gibi hastalıkları bulunmamak.
  • Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışabilecek sağlık raporuna sahip olmak.
İstihdam Alanları

Meslek ile ilgili yeterlilikleri kazanan bireyler, Petrol rafineleri, doğalgaz tesisleri, petrokimya Endüstrisi, inşaat sektörü, Enerji nakil hatları, yüksek binalar, Rüzgar türbinleri, silolar, hidroelektrik santralleri, Telekomünikasyon sektörü, macera ve eğlence parkları gibi işyerlerinde istihdam imkanı bulabilirler.

Eğitim Öğretim Ortamı Ve Donanımları

• Hayat Boyu Öğrenme Genel müdürlüğünce yetki verilmiş kurum ve kuruluşlarda ve sektördeki işletmelerde yüksekte çalışma eğitimleri verilmektedir.
  • Programın sağlıklı uygulanabilmesi için mesleğin gerektirdiği donanım ve ekipmanlar sağlanmalıdır.
Belgelendirme

• Yüksekte çalışabilmek için mesleki yeterliklere sahip olan meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  • Program boyunca kişilerin tamamladığı eğitimler, modüller ve kazandıkları yeterlilikler belgelendirilir.
  • Program bitiminde mevzuat doğrultusunda verilen belgeler sertifikada değerlendirilir.
  • Kişiler ileriki yaşamlarında meslek değiştirmek için eğitim almak isterlerse bu kazandıkları yeterlilikler de değerlendirilecektir.
  • Meslek seviyesine uygun yeterliliklere sahip olan ve başarıyla mesleki eğitimi bitiren kişiler sertifika almaya hak kazanır.
Eğitim Süresi

• Yüksekte çalışma mesleki eğitimi program Suresi 80/ 40 saat olarak hesaplanmıştır.
  • Eğitim süresi, okul, işletme ve bireysel öğrenme için dağılım gösterir.
Kursiyer Kazanımları

• Yüksekte çalışma mesleki eğitimi alan kişiler,
  • Yüksekte çalışma ve tehlikeler hakkında bilgi sahibi olur,
  • Emniyet temel prensipleri ve yüzde yüz bağlı olma konularında beceri sahibi olur,
  • Düşüş durdurucu sistemleri bilir,
  • Düşme faktörü ve şok emici Bağlar konusunda bilgi sahibidir.
  • Düğümler konusunda bilgilidir,
  • Merdiven tırmanış emniyet sistemleri, dikey ve yatay yaşam hatlarında çalışma konusunda bilgi beceri sahibi olur.
  • Emniyet noktaları, emniyetli çalışma pozisyonları, yasal iş güvenliği kural ve standartları konusunda bilgilidir.
  • Risk değerlendirmesi, günlük işe başlangıç ve güvenlik değerlendirmesi tekniki konularını bilir.
  • Kişisel koruyucu donanım kullanımı, malzeme denetlemesi, malzeme bakım ve koruma yöntemleri, makara kullanımı, mekanik avantaj ve kaldıraç sistemleri ile ilgili teknik bilgi ve beceri sahibi olur.
  • Genel uygulamalar, kurtarıcının güvenliği prensibi, otomatik indiricilerle kaçış ve kurtarma, geçici hat kurulması, süspansiyon travması ve yaralı durum Yönetimi konularında bilgi ve beceri sahibidir.

26 Nisan 2016
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!