Yüksekte Çalışma: (yapi Iş Isg Y) (3)( Av. Hüseyin Numan Bilir )

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
C Sınıfı Uzman
Kayıt
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.227
Şehir
Ankara
Firma
BelKo ltd.şti.
(21-22 /06 / 2016 GÜNÜN BİLGİSİNDEN DEVAMLA)

3.Kullanılan güvenlik ağları; malzeme özellikleri, yapılan statik ve dinamik dayanım deneyleri ile bağlantı ve kurulum şartları bakımından TS EN 1263-1 ve TS EN 1263-2 standartlarına ve ilgili diğer ulusal standartlara, konu ile ilgili ulusal standart bulunmaması halinde ilgili uluslararası standartlara uygun olması sağlanır ve yapılan işe uygun tipte güvenlik ağı seçilir. Yapı alanında kullanılan güvenlik ağının kullanma kılavuzu iş yerinde bulundurulur. Güvenlik ağları standartlara ve kullanım kılavuzuna uygun şekilde kurulur.

4. Betonarme platformların döşeme kenarlarında, asansör, merdiven, baca, şaft, aydınlatma boşlukları gibi döşemelerde süreksizlik meydana getiren boşluklarda, duvar ve perde duvar gibi yapı elemanları arasında süreksizlik meydana getiren pencere ve benzeri boşluklarda çalışanların veya malzemelerin düşmesini engelleyecek toplu koruma tedbirleri alınır, korkuluk sistemlerinin kullanılması halinde korkulukların 6'ncı maddede tanımlanan özelliklere uygun olması sağlanır.

5. Herhangi bir sebeple betonarme platform kenarında güvenli korkuluğun bir kısmının geçici olarak kaldırılmasının gerektiği durumlarda, bu alanlarda gerekli güvenlik tedbirleri alınır ve çalışanlara uygun kişisel koruyucu donanımlar verilir.

6. Korkuluklarda;

• Platformdan en az bir metre yükseklikte ve herhangi bir yönden gelebilecek en az 125 kilogramlık yüke dayanıklı ana korkuluk,

• Platforma bitişik, en az 15 santimetre yüksekliğinde topuk levhası,

• Topuk levhası ile ana korkuluk arasında açıklıklar 47cm den fazla olmayacak şekilde konulan ara korkuluk, bulunması sağlanır.


24/06/2016 GÜNÜN BİLGİSİ
Yazan; Av. Hüseyin Numan BİLİR
 
Yukarı Alt