Yüksekte Çalışması Uygun Olmayanlar Kimlerdir

Konu, 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Yüksekte çalışmadan kastedilen yükseklik kıtalara göre değişmektedir. Amerika’da 1.2m, Avrupa’da 1.8 m iken bizde son durum karışıktır. İptal edilen tüzükte 3m yazarken şu an daha çok bel 2. omur hizasından sonraya yüksekte demeye başladık. Bu konudaki önemli istatistikse 3.5 metreden düşüşlerin %85 inin ölümle sonuçlanmasıdır.

  [​IMG]

  Bu konuda bir çok kaynağa bakarak sağlık gözetimi formu oluşturmaya aşağıda mevcuttur. Periyodik muayene için standart olarak bazı kaynaklar 12 ay yazsa da kanımca çalışanın yaşı da önemli. 25 yaş altında 3 yıl, 25-50 yaş arasındakilerde 2 yıl ve 50 yaş üzeri olanlarda her yıl kontrol muayenesi normaldir.

  Kimler yüksekte çalışamaz

  Klasik olarak kronik hastalar dersek aslında yanılmış oluruz. Bunu özellikle yüksek tansiyon, şeker hastalığı, guatr için söylüyorum. Bunlar kontrol altındaysa kişi ilaçlarını düzenli alıyor, beslenmesine dikkat ediyorsa yüksekte çalışabilir. Bu kişilerin laboratuvar tetkiklerini daha sık isteyebiliriz.

  Kalp hastalığı veya düzensiz kalp atımı olanlar, psikiyatrik hastalığı, panik atağı olanlar, baş-boyun travması geçirenler, sık düşme hikayesi olanlar, araç tutma hikayesi olanlar, nörolojik muayenede özellikle denge problemi yaşayanlar, kırma kusuru dışındaki göz hastalığı olanlar, işitme kaybı, vertigo (baş dönmesi)su olanlar, sarası olanlar, yükseklik korkusu, ilaç veya keyif verici madde alışkanlığı olanları yüksekte çalıştırmamak uygundur.

  18 yaş altı çocukların ve bedensel engellilerin çalıştırılması yine uygun değildir.

  Ancak kadınların yüksekte çalışıp çalışamayacağına hemen hayır dememek gerekir. Bunu sadece mesleği gereği dolayısıyla söylemiyorum. Burada pozitif ayrımcılık yapıldığı düşünülürken negatif bir tutum takınılıp takınılmadığı düşünülmelidir.

  Tetkiklerden elektrokardiyografi (kalbin elektriksel grafisi), kan şekeri, kreatinin (böbrek fonksiyonu için), idrar tahlili ve gürültülü ortamsa odyogram, tozlu ortamsa akciğer grafisi istenir. Bunlar dışında ortam şartlarına göre başka tetkikler eklenebilir.  ****************************************YÜKSEKTE ÇALIŞMA SAĞLIK RAPORU

  ADI SOYADI
  DOĞUM YERİ/TARİHİ
  YAPTIĞI İŞ/BÖLÜM
  Fizik muayene
  Troid Hastalığı
  Görme bozukluğu/hastalığı
  İşitme sorunu /vertigo
  Psikiyatrik hastalık/panik atak
  TA
  Kalp hastalığı /aritmi
  DM
  Nörolojik muayene/ denge
  Baş-boyun travması
  Sık düşme hikayesi
  Epilepsi
  Yükseklik korkusu
  Bedensel engel
  İlaç/alkol bağımlığı
  EKG
  Kan şekeri
  Kreatinin
  Hemogram
  TİT
  Odyogram*
  AC grafisi*

  20 Aralık 2015
  http://www.hulusiorhangazili.com/2015/11/20/yuksekte-calismasi-uygun-olmayanlar-kimlerdir/#more-7610