Zayıf Akım Kablolarında Uygulanan Mekanik Ve Kimyasal Testler...

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Mekanik ve Kimyasal Testler

  Zayıf akım kabloları akıllı veya yarı akıllı binalar, hastaneler, sinemalar, tiyatrolar, okullar, alışveriş merkezleri, havaalanları, fabrikalar, tüneller vb. yerlerde kullanılacakları için alevi iletmeme, yaymama, düşük duman yoğunluğu, zehirli ve aşındırıcı gaz içermeme gibi özelliklere sahip olmalıdır. Ancak ve ancak üzerlerinde yapılan testler sonucunda bu dayanıklılıklarından emin olunabilir. Laboratuvarlarda yapılan ömür testlerinden zayıf akım kablolarına uygulanan mekanik ve kimyasal testleri bu yazıda bulacaksınız.

  ►Çekme Dayanımı & Kopma Uzaması Testi

  Kabloyu oluşturan plastik ve iletkenlerin dayanıklılığını belirlemek amacıyla yapılır. Test sonucunda malzemelerin dayanabilecekleri maksimum kuvvet ve bu kuvvette uzama yüzdeleri ölçülür. Test oda sıcaklığında veya N gazı ile -60°C’ye kadar soğutulmuş deney hücresinde soğuk ortam simüle edilerek yapılmaktadır.

  ►Kılıf Yazısı Kalıcılık Testi

  Bu test ile kablo kullanımı sonucunda silinme riski olan kılıf yazısının dayanıklılığı belirlenir.


  [​IMG]

  ► Şekil 1: Kılıf Yazısı Kalıcılık Testi

  ►Yaşlandırma Testleri

  Kablolar sıcak, soğuk, nemli, sulu, yoğun güneş ışığına maruz kalan vs.. gibi ortamlarda kullanılabilirler. Bu testlerde amaç kabloyu meydana getiren malzemelerin bu ortamlara ne kadar dayanıklı olduğunu görmektir. Bu malzemeler testlere göre değişen çeşitli şartlara maruz bırakılır. Yaşlandırma testlerinde, yaşlandırma öncesi alınan şahit numuneler ile yaşlandırma sonrası elde edilen numuneler karşılaştırılarak malzemelerin dayanıklılığı gözlemlenir.

  ►Et Kalınlığı ve Çap Ölçümü

  Özel mikroskop ile gerçekleştirilen bu testlerde ortalama ve minumum et kalınlığı, dış kılıf çapı, iç çap, kesit alanı farklı noktalardan gerçekleştirilerek belirlenebilmektedir. Manuel olarak elle de yapılabilecek bu testlerde mikroskop tercih edilme sebebi %100’e yakın doğru sonuç elde etmektir.

  ►Yoğunluk Tayini Testi

  Kabloyu oluşturan malzemelerin yoğunluk tayinini yapmak amacıyla, birim hacimdeki kütlesi ölçülür.

  ►Büzülme Testi

  Tanımlı koşullar altında ısıtılan ürünün büzülme miktarını tespit etmek amacıyla yapılan testtir. Büzülme ölçüsü olarak (%) yüzde kullanılır. Büzülme oranı özellikle sıcak bölgelerde ve kablo bağlantı başlarında oldukça önemli bir yere sahiptir.

  ►Düşük Sıcaklık Testi

  Düşük sıcaklıkta kablo performansını görmek amacıyla standartlarda belirtilen sıcaklıklarda darbe, bükme ve uzama testleri yapılır.

  ►Su Emme Testi

  Standartlarda belirtilen sıcaklık ve sürelerde suya maruz bırakılan numuneye test sonrası çekme dayanımı kopma uzaması testi yapılarak şahit numunelerle kıyaslama yapılır.


  [​IMG]

  ► Şekil 2: Su Emme Testi

  ►Sıcakta Çekme Testi

  Bu test ile kabloyu oluşturan malzemelerin sıcakta yüke maruz kalmaları durumunda ne kadar kalıcı uzamaya uğrayacakları tespit edilir.

  ►Isıl Şok Testi

  Kablolar kullanıldıkları ortamların mevsim şartlarından dolayı sıcaklık değişimlerine maruz kalabilmektedirler. Test ile kabloların bu duruma dayanımı gözlemlenir.

  ►Yüksek Sıcaklıkta Basınç Testi

  Yüksek sıcaklıklarda kabloların darbelere dayanım gücü belirlenir.

  ►Bükülgenlik Testi

  Kablonun yalıtım kalitesini ölçmek için yapılan bir testtir. Test süresi 54 saattir. Bu süre boyunca kablonun değişik noktaları hareket eden test aparatı vasıtasıyla kuvvete maruz bırakılır. Test boyunca kablo iletimini devam ettirmeli ve test sonucunda kabloda herhangi bir çatlama, yarık, ezilme vs.. olmamalıdır.

  ►Isıl Kararlılık Testi

  Yalıtım ve kılıflara yapılan bu test ile malzemelerin kararlılıkları pH değerleri referans alınarak gözlemlenir.

  ►UV Dayanım Testi

  Yaşlandırma testlerinden birisidir. Kablolar kullanıldıkları ortam şartlarına göre, yoğun miktarda güneş ışığı, kar-yağmur suyu ve nem’e maruz kalabilmektedirler. UV Cihazı ile bu ortamlar simüle edilerek kablo plastiklerinin bu ortamlara uygunluğu gözlemlenir. Test süresi 1 aydır.

  ►Mineral Yağ Testi

  Standartlarda belirtilen süre ve sıcaklıkta kablo numunesi yağa maruz bırakılır. Daha sonra numuneye göre değişen testler yapılarak kablonun yağa dayanımı belirlenir.

  [​IMG]

  ► Şekil 3: Mineral Yağ Testi

  ►Hidrokarbona Dayanım Testi

  Kabloların Alifatik Hidrokarbon dayanımını test etmek amacıyla bu test yapılır.


  http://www.elektrikport.com/teknik-...-mekanik-ve-kimyasal-testler/14463#ad-image-0