Çelik Konstrüksiyon Işlerinde Emniyet

  • Ülkemizde genel olarak endüstriyel tesis, spor kompleksleri, stadyum, depo, fabrika binası, hangar ya da betonarme bina çelik çatı işlerinde çelik konstrüksiyonlar kullanılmaktadır.
  • Deneyimli montaj kadrosuyla tamamı yüksekte çalışma eğitimi ve mesleki yeterlilik sertifikalarına sahip çalışanlar tarafından yapılması gereken özel işlerdir.
  • Kolon, kiriş, ikincil yapılar, çatı makas ve aşık yapıları, cephe ve çatı kaplamaları gibi yapı elemanından oluşan çoklu birleşimler mevcut olup parça üretimleri fabrikalarda projelere göre imal edilerek şantiyeye sevkiyatı yapılmaktadır. Her ne kadar fabrikalarda üretimi projeler doğrultusunda yapılsa da çelik elemanların ölçülendirilmesinde yanlışlıklar yapılabileceği gibi uygulama safhasında oluşabilecek proje revizyonları doğrultusunda da bazı çelik elemanlarının değiştirilmesi, onarılması ya da revize edilmesi gerekebilir. Burada önemli olan husus bu revizelerin mümkün olduğunca öncelikle yerde yapılması sağlanmalıdır.
  • Montaj yapılacak mahallin etrafı emniyet şeridiyle işaretlenir. Bu alanın etrafına montaj yapıldığını gösterir levhalar asılır ve görevliler haricinde montaj sahasına giriş çıkışlar engellenir. Montaj çalışması yapılan mahallin altında çalışan bulundurulmaz.
  • Çelik konstrüksiyonişlerinde en sık yapılan hatalardan biri, henüz sabitlenmemiş olan çelik elemanların üzerinde montaj yapmaktır. Çelik elemanın sabitlenmemesi,iş güvenliği açısından büyük bir risk teşkil etmektedir. Sabitlenmemiş elemanın üzerine harici bir çelik parçanın montajı esnasında oluşabilecek ağırlık merkezi değişimleri, yapı elemanlarının devrilmesine neden olmaktadır. Bu yüzden çelik yapılarda kullanılacak bütün ana taşıyıcı, tali taşıyıcı ve bağlantı malzemelerinin kaldırılması, yüklenmesi, taşınması, montajı ve sökümü işveren tarafından görevlendirilen ehil kişi gözetiminde ve konu ile ilgili tecrübe sahibi çalışanlarca gerçekleştirilmelidir.
  • Çalışanların çalıştıkları yükseklik de göz önünde bulundurularak çalışanlara, uygun yükseklikte çalışma ekipmanı temin edilip kişisel koruyucu donanımları kullanabilmelerini sağlayacak uygun koşullar oluşturulmalıdır. Çalışanların, çalışma yerlerine güvenli bir şekilde ulaşmaları yapılan işe uygun olarak telehandler, personel kaldırma platformları, sepetli mobil vinçler, teleskopik sepetli platformlar, seyyar iskele gibi ekipmanlarla sağlanmalıdır.
1.png
2.png

Kaynak :
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

Makale bilgileri

Paylaşan
Fatih Özcan
Okunma
414
Güncelleme

Fatih Özcan makaleleri

Makaleyi paylaş

Yukarı Alt