Duvar, Sıva, Alçı Işlerinde Emniyet

Duvar İşleri
  • Betonarme olarak işi biten katın bir sonraki aşaması katın temizliğinin yapılarak duvar örme işine geçilmesidir. Aslında kaba inşaatın devam ettiği süreçte katlar yükseldikçe yapılan kaba inşaata paralel olarak duvar örüm işlerinin de devam etmesi hem kalıcı proje işinin yapılmasına hem de bina güvenliğinin alınmasına olanak sağlar.
  • Duvarı örülecek katın ya da katların temizlik aşamasında iken kaba inşaat sırasında oluşturulan korkulukların olduğu bölgelerde yapının taşıyıcı elemanlarına yatay yaşam hattının bağlanabilmesi için ankraj noktalarının oluşturulması gerekmektedir. Bu uygun bağlantı noktalarından oluşturulan yatay yaşam hatlarına tam vücut emniyet kemerini bağlayan duvarcı ustası, çalışmanın olduğu aralıktaki korkulukları kaldırıp duvar örme işine geçmelidir. Bu işlemler her aks aralığı için ayrı ayrı uygulanmalıdır.
1.png
  • Ankraj noktaları;
  • Pratik olarak kolon veya betonarme perde duvar üzerine dübellenmiş kanca,plaka vb sistemler ile ya da betonarme perde duvar üzerinde oluşan tie rod deliklerinin çiroz kilitleriyle sıkıştırılmış kilit sistemi şeklinde yapılabilir.
  • Boşluk kenarında yapılan bu duvar örme işinde sabitleneceği noktaların yukarda tutulması hem işe engel teşkil etmeyecek hem de çalışanın boyunun yetmediği noktalarda kuracağı sıpa iskele ile çalışmasına daha uyum sağlayacaktır.
Sıva – Alçı – Boya İşleri
Katta duvar örme işlerinin bitiminin ardından kaba elektrik ve kaba mekanik işleri yapılarak sıva-alçı işlerine geçilir. Tuğla ya da gaz beton duvarın üzerinde; çapakların alınması, tamiratın yapılması, file uygulamaları, ano çıta ve köşe profillerinin yerleştirilmesi, mala ve mastar kullanılması, pürüzler için perdahlamanın yapılması gibi birçok unsurları içeren sıva-alçı işlerinde duvarın yüksek kısımlarına ulaşımın sağlanması için; uygun korkuluklu en az 60 cm genişlikli platform kullanılmalı ya da alçı-sıva işinin yapılacağı oda sıpa iskeleli platformlar ile tamamen kapatılarak yapılmalıdır.

2.png
3.png

Kaynak :
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

Makale bilgileri

Paylaşan
Fatih Özcan
Okunma
476
Güncelleme

Fatih Özcan makaleleri

Makaleyi paylaş

Yukarı Alt