Bileme Taşı Makinasında Patlama

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' kısmında Enver Çığşar tarafından paylaşıldı.

1. Enver Çığşar

Enver Çığşar Yönetim Grubu

139244-detay.jpg
    Körfez Tütünçiftlik’de kurulu bulunan, Körfez FK Kulübü eski Başkanı Cenk Karaloğlu’na ait Modül Çelik tesislerinde meydana gelen iş kazasında Fevzi Çebi(45) adlı isimli işçi hayatını kaybetti.

MAKİNA PARÇALARI SAPTANDI
    Fabrikada iki yıldan beri çalışan Fevzi Çebi’ye tezgah başındayken bileme taşı makinasında meydana gelen patlama sonucu dağılan metal parçalar saplandı. Evli, iki çocuk babası olan talihsiz işçi olay yerinde hayatını kaybetti. İşçinin acı haberi alan yakınları da olay yerine geldi. Cumhuriyet savcısı ve polis ekiplerinin yaptığı inceleme işlemlerinin ardından Fevzi Çebi'nin cenazesi otopsi yapılmak üzere Körfez Asri Mezarlık morguna kaldırıldı. Fevzi Çebi'nin cenazesi, tamamlanan otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edilerek toprağa verilecek.

BİR ÖLÜM DAHA
    Türkiye’de ve ilimizde iş kazaları çok konuşuluyor, tartışılıyor. Ama ölümle biten iş kazalarının sonu gelmiyor. Modül Çelik Fabrikası’nda meydana gelen iş kazasında evli barklı bir işçi daha hayatını kaybetti, bir ocak söndü. Olay yerine ambulans geldiğinde Fevzi Çebi için yapılacak bir şey kalmamıştı.
    http://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/yine-is-kazasi-yine-olum-175269.html

2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

Allah rahmet eylesin. .

3. Fatih Özcan

Risk Yönetimi grubundan Ali ağabeyimizden alıntıdır. Kendisine bu bilgiler için teşekkür ederiz. Resimler üzerine numara vererek metinle uyumlu ve anlaşılır hale getirmeye çalıştık..

1.jpg 4.jpg 5.jpg Görünt027.jpg TAŞLAMA MOTORU.jpg

Enver Çığşar bunu beğendi.
  4. Enver Çığşar

5. Fatih Özcan

Tam olarak hangi örnek Enver bey? Hangi fotoğraf için konuşuyoruz?

6. Enver Çığşar

1 fotoğraf bileme çarkı
    2 3 4 spiral
    bu önlemler spiral için mi bileme taşı için mi kafam karıştı

7. Fatih Özcan

1. fotoğrafta bileme taşı var. Bileme taşında şeffaf koruyucu mutlaka takılmalıdır deniyor.

Diğer bilgiler spiral için..

8. Enver Çığşar

BORUSAN Grubuna Rahmetli Nevzat Pamukçu isminde İŞ GÜVENLİĞİ MÜAVİRİ gelmişti ÇSGB İŞ
    MÜFETTİŞLİĞİNDEN emekli olmuş bir ağabeyimizdi. Bize denetimlerde karnı ve bağırsakları parçalanmış
    işçiler gördüm resim 3 teki gibi tehlikeyi önlemek için resim 4 ve 5 teki örneğe benzer 2-3 mm kalınlığında
    saç parçaları kaynattırırd
    ı.
    Bu saç kaplama bileme çarkına yapılamaz mı böyle bir koruyucu yada o şeffaf koruma sökülmemesi için neler yapılabilir ben gittiğim hiçbir yerde koruyucu bileme çarkı görmedim

9. Fatih Özcan

Resim 3 koruyucusu olmayan spiral aleti. Kendi koruyucusunu taktırdıktan sonra 4 ve 5. fotoğraftaki gibi üzerine ilaveten sac kaynattırmış..

10. Enver Çığşar

1 fotoğraf da nizami bir bileme taşı fotoğrafı bu bileme taşını sadece ilk alındığı gün böyle görmüştüm sonrasında ise sadece dönen çark olarak görüyorum bu makine koruyucularının sabit kalması için ne yapabilirim aklımda deli sorular :)

11. Fatih Özcan

O sorular herkeste var. :) Cevabını bulursak paylaşırız seninle de :D

12. Servet Yortumluk

Servet Yortumluk isgTR Üyesi

Tabi öncelikle ölene Allah c.c. rahmet eylesin, kalanlarına da sabır versin, fakat burada bitmiyor,
    O atölyede usta , posta ve atölyenin teknik sorumlusudur veya müdürüdür bu işlerin ilk ve vazgeçilmez takipçisi,
    İGU tavsiyelerini eksiksiz yazar , resimler ve paylaşır, her şey kayıt altındadır, fakat gelin görün ki 3 adet fazla üretim yapalım, şu işi de yetiştirelim diye, ne cevherler hayattan kayıp gidiyor,
    İşin aslı bütün patronların ve yöneticilerin ortak bir fikirde birleşerek çalışanlara şunu aşılamaları gerekir; Arkadaşlar önce emniyet , sonra iş diyerek herkese bu aşıyı sağlam olarak yapmalılar ki kazalar minimize edilsin,
    kazasız günler,

Yusuf RÜZGAR ve Enver Çığşar bunu beğendi.
  13. Ersin Bozkurt

Ersin Bozkurt Seveso Grup

14. Servet Yortumluk

Servet Yortumluk isgTR Üyesi

Doğrudur, öncelikle eğitimli ve donanımlı olan insandır başımızın tacı, insan yok ise ortamda yoktur,
    BİR CAN KURTAR, BİR AİLE KURTULSUN,
    Kazasız günler,