Gemi Adamları Hangi Kapsamda Sigortalı Sayılırlar?

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

  1. Musa Kamil Ekin

    Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

    Mesajlar:
    1.849
    Gemi Adamları Hangi Kapsamda Sigortalı Sayılırlar?
    16 Ekim 2015
    Yabancı bayraklı gemiler ülkemizde kurulu işyeri niteliğinde bulunmadığından, sözü geçen işyerlerinde çalışan kimselerin 4857 İş Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılmalarına imkan bulunmamaktadır.

    Ülkemiz ile ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış bulunan ülkelerin tekne ve gemilerinde çalışan Türk vatandaşlarının sosyal güvenlik ile ilgili hakları için akit ülke ile yapılan sosyal güvenlik sözleşme hükümlerine göre işlem yapılması gerekmektedir.

    Ülkemizle ile arasında ikili sosyal güvenlik sözleşmesi bulunmayan ülkelerin limanlarına kayıtlı gemilerin işletmesini devralan ya da bu gemilerde işin bir bölümünü üstlenen Türk işverenlerce çalıştırılan Türk işçilerinin 5510 Sosyal Güvenlikleri Kanunun 5. maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında sağlanacaktır. 5/g sigorta kapsamında çalışanlar hakkında kısa vadeli sigorta kolları ile genel sigortası hükümleri uygulanır.

    Limanlarımızda Türk bayraklı veya yabancı bayraklı tekne ve gemilere yükleme, boşaltma vb. işlerde çalışan gerek Türk vatandaşı gerekse yabancı uyruklu kimselerin Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki bildirimleri, liman adına kayıtlı işyeri veya taşeron şirketlerce yapılacaktır.

    http://www.muhasebenetwork.com/gemi-adamlari-hangi-kapsamda-sigortali-sayilirlar.html