Kuaför Sendromu

Konu, 'Meslek Hastalıkları,Tanı ve Bildirimleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.078
  [​IMG]

  Konya’da iki parmağının arası şişen ve ağrıyan bir kuaför, doktora gittiğinde şaşkına döndü: Parmaklarının arasında toplu iğne kadar delikten binlerce kıl girmişti ve ağrılarının sebebi buydu. Üstelik adı da “kuaför sendromu”ydu!


  Konya’da kuaförlük yapan 33 yaşındakiMurat Pınarbaşı‘nın sol elinin işaret ve orta parmağı arasında ağrı başladı.

  Eli de şişmeye başlayan Pınarbaşı, hastaneye gitti. Burada yapılan kontrollerde iltihaplanan alanda küçük bir delik olduğu görüldü.

  Dünyada nadir görülen ve ”kuaför sendromu” olarak bilinen rahatsızlığın belirlenmesi üzerine operasyonla hastanın iki parmağı arasındaki şişen bölgeden binden fazla küçük kıl çıkarıldı.

  Alana tekrar kıl girmemesi için parmak arasındaki deliğin kapatılacağı, iltihap kapan derinin yerine hastanın başka bir bölgesinden alınan derinin buraya nakledileceği bildirildi.

  Parmak arasındaki deliği kendisinin de önceden fark ettiğini, zaman zaman tıraş yaparken müşterinin kılının bölgeye yapıştığını belirten Pınarbaşı, yaşadıklarını şöyle anlattı:

  Ben cımbızla bu kılları alıyordum. Ancak zamanla elimde şişme ve ağrı olunca daha fazla dayanamayıp doktora geldim. Küçücük delikten binden fazla kılın girerek bu derece rahatsızlık vermesi beni de çok şaşırttı. Şimdi ağrılarım geçti’

  Operasyonu gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Erenoğlu ise dünya tıp literatüründe nadir görülen bir olayla karşılaştıklarını belirterek şunları söyledi:

  Hastanın şikayetinin bulunduğu alandan binden fazla kıl çıkardık. Bu durum, kıl dönmesinin farklı bir versiyonu. Parmak arasında kıl dönmesi olmuş. Dünyada bu şekilde tıp literatürüne girmiş 15-20 vaka var. Nadir görülen bu rahatsızlık genellikle kuaförlerde olduğu için ‘kuaför sendromu’ olarak biliniyor. Biz de bu vakayı bilimsel dergilerde paylaşmaya hazırlanıyoruz. Şimdi iltihap kapan derinin yerine hastanın başka bir bölgesinden alınan deriyi buraya kaydıracağız. Hastamızın sağlık durumu şimdi çok iyi”.

  kaynak: haberler.com
  Yazar: Meslek Hastalığı / 27 Mart 2016
  http://www.meslekhastaligi.net/kuafor-sendromu/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed:+isgrehberi+(İş+Sağlığı+ve+Güvenliği)
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.