Sorularımızı Buraya Yazalım

Konu, 'Forum Yardım' kısmında Onur Umur tarafından paylaşıldı.

 1. Onur Umur

  Onur Umur isgTR Üyesi

  Mesajlar:
  25
  Genel meslekle ilgili sorularımızı yazabileceğimiz bir konu başlığı açmak istedim. Bugün 4,5 sene sonra ilk defa resmi sözleşmeli iş güvenliği uzmanlığı yapmaya başladım.

  İl sorum şudur: Mevuzatta Yıllık Çalışma Planı var. Ancak şu tarihe kadar yapılmalıdır diye bür hususa rastlamadım. Son tarih nedir? Bir de yıllık çalışma planı bizde ve işverende kalıyor ayrıca göndermiyoruz diye biliyorum. Doğru mudur?
   
 2. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  1.997
  Merhabalar Onur bey yılık çalışma planı is kurul üyeleri tarafından onaylanan çalışma planı bir yılla sınırlıdır, her sene yenilenin. İşveren ve iş güvenliği uzmanı tarafından saklanır,bakanlığa gönderilemez, sadece müfettiş geldiği zaman gösterilir...
   
 3. kut

  kut isgTR Üyesi

  Mesajlar:
  1
  Oluklu mukavva üretimine dair döküman arıyorum. yardımcı olabilir misiniz. teşekkürler
   
  Enver Çığşar bunu beğendi.
 4. onursevis

  onursevis isgTR Üyesi

  Mesajlar:
  5
  İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığını yaptığım firmanın kullanma suyunda E. coli olduğu bilgisini aldım. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
   
 5. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Mesajlar:
  1.109
  Öncelikle suyun kullanımını hemen durdurun. E.Coli bulunması o suya kanalizasyon karışıyor demektir. Yada bir şekilde bu tarz bir kirli suyla kirlenmiştir. Kirlenmeyi çözebiliyorsanız çözün yada başka bir su kaynağı sağlayın çalışanlara..
   
  Ali KİLCİ bunu beğendi.
 6. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  1.997
  Çevrenizde fabrikalar varsa bu fabrikaların kanalizayona giden hat temiz suya karışabilir. Ne yapmalısınız;
  1)Çalışanlarınız o suyu kullanmamalı, vanalarını kapatmalı,
  2)Kanalın etrafında güvenlik önlemi alınmalı ve insanların yaklaşmaması sağlanmalıdır,
  3)Eğer kanalizasyona karışım hangi nokta olduğunu tespit edebiliyorsanız, oranın görevlilerine haber verilmeli,
  4)Sağlık yetkililerine haber verilmeli gerekirse ambulans çağrılmalı,
  5)Fabrikada filitre sistemi( Biyolojik ve kimyasal filitre sistemi) olup olmadığı kontrol edilmeli, bu görev sağlık yetkililerinin ve dolayısıyla sıkıntılı olan fabrika yetkililerinindir. Böyle böyle bir durumda sizde kontrol amaçlı olarak izleyin,
  6) Uyarı ve ikaz levhaları hatta kanal kenarına korkuluk koydurun başkaları yanaşmasın ve tehlikeli durum olduğu anlaşılsın,
  7)Çevrede asayişin sağlanması için (panik olmaması için) yetkili kişilere haber verin.
   
 7. onursevis

  onursevis isgTR Üyesi

  Mesajlar:
  5
  Analiz sonucunda aldığım bilgiye göre çok yüksek oranda E. coli tespit edilmiş. Kullanılan su kuyu suyu tabi haliyle bakterinin olmasına şaşırmadım. Tespiti yapıldı benim sıkıntım bu sonucun iş sağlığı yönünde. Arıtma cihazı veya klor dozajlama sistemi kurulmalı mı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bunu işverene nasıl bildirmeliyim. Onaylı deftere yazmam yeterli mi bilmiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim.
   
  Musa Kamil Ekin bunu beğendi.
 8. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  1.997
  Eğer ki içme suyu veya banyo amaçlı kullanılması gerekir. Ama şunu da belirtmeliyim ki çevrede ne tür fabrika olursa dışarıya tahliyelerinde filitre sistemi kullanmak zorunda. Ama suyu kısıtlı kullanın yada dışarıdan bir süreliğine alın.
  E.coli nereden bulaştığını biliyorsanız o bölgenin bulunduğu bölgede vanayı kapatın (varsa) ve arıtma cihazı veya klor dozajlama sistemi kurulmasını sağlayın.Bu sistemi bir süre devam ettirin ve sonrasında tekrar tahlil yaptırın...
   
 9. onursevis

  onursevis isgTR Üyesi

  Mesajlar:
  5
  Peki onaylı deftere yazmam yeterli olur mu. İşveren durumdan haberdar yapılması gerekenleri de söyledim. Ama bu bildirimin resmi olarak nasıl yaptırılacağını bilmiyorum. DÖF açmam gerekir mi. Sorunun sonuçları beni yasal olarak zora sokmaması için ne yapmalıyım.
   
 10. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  1.997
  Onaylı deftere yazın ve risk değerlendirmeye dahil tutun yani risk değerlendirmeyi revize edin. Bu durum sizin menfaatinizedir. Düzenleyici önleyici faaliyetleri de yapmalısın çünkü orada sonuçta risk mevzubayiz.
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.
 11. onursevis

  onursevis isgTR Üyesi

  Mesajlar:
  5
  İlginiz ve yardımınız için teşekkürler.
   
 12. onursevis

  onursevis isgTR Üyesi

  Mesajlar:
  5
  Uzmanlık yaptığım firmada yeni riskler tespit ettim. Mevcut risk analizini yenilemem gerekir mi? Risk analizini yenilemeden başka ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
   
 13. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  1.997
  Onaylı tespit defterine yazıp işveren bildirmeniz yeterli. Ama şunu da göz ardı etmeyin tespit ettiğiniz risk hayati önem arz ediyor mu ve meslek hastalığı oluşumuna sebep verecek mi ? Malumunuz risk değerlendirme iş yerin de fiziksel değişiklik olursa, iş değişikliği olursa, ve hayati önem taşıyan iş kazaları ve meslek hastalığı oluşma durumu olursa risk değerlendirme revize edilmelidir...
   
  Fatih Özcan ve Enver Çığşar bunu beğendi.
 14. Ali KİLCİ

  Ali KİLCİ İ.G.U. - T.M.G.D. Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  263
  Onur bey;
  Su analizi, mutfak temizliği, tuvalet hijyeni vb. konuları bırakalım da hani şu işyerinde bi var bi yok olan İşyeri hekimleri varya işte onlar takip etsin. Sizin yapmış olduğunuz çalışma güzel fakat onlarda artık sorumluluklarının farkına varsın. Hangi işyeri hekimi çıkıpta saha turu yapıyor. Meslek hastalığı veya hastalık yaratacak çoğu şeye işyeri hekimlerinin bakması raporlaması gerekiyor. Hangisi yapıyor acaba. Her işi üstümüze almayalım arkadaşlar. Farkındalık yaratmak için Kurul toplantılarınızda bu konuyuda dile getirin ki onlarda sahaya çıkıp aa buradan toz çıkar aa burada kaynak dumanı var desin.
   
  Musa Kamil Ekin ve Fatih Özcan bunu beğendi.