• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Yol Çökünce Hafriyat Kamyonu Devrildi, Kamyon Altında Kalan Işçi Öldü

İstanbul Kadıköy'de bir inşaata toprak boşaltan hafriyat kamyonu yolda oluşan çökme nedeniyle yan yattı. Tonlarca toprak yüklü kamyonun altında kalan bir işçi hayatını kaybetti. Olayın meydana geldiği sokakta oturan iş güvenliği uzmanı bir Kadın gözyaşlarını tutamadı. Ağlayan kadın, "iş güvenliği yok mu bu inşaatta" diyerek tepkisini dile getirdi.

Kaza, SAT10.30 sıralarında Erenköy Yakutlar Sokak'ta meydana geldi.

Sokakta bulunan inşaata hafriyat kamyonundan toprak dökümü yapılıyordu. Bu sırada kamyonun ağırlığıyla yolda meydana gelen ufak çaplı çökme nedeniyle damperi açık olan kamyon devrildi. Kazada işçilerden Mehmet demirkaya (66) tonlarca ağırlığın altında kaldı.

Kazayı gören çevredeki vatandaşlar,itfaiye ve sağlık ekiplerine haber verdi. Kısa sürede gelen itfaiye ekipleri işçiyi kurtarmak için seferber oldu. Yaklaşık yarım saat süren çalışmalar ardından Demirkaya, kamyonun altından çıkarıldı. Sağlık ekipleri, talihsiz işçinin hayatını kaybettiğini belirledi.

Demirkaya'nın cenazesi ambulansa konularak göztepe eğitim ve Araştırma Hastanesinin morguna kaldırıldı.

Kazada park halindeki bir araçta zarar gördü.

Çevredeki vatandaşlar inşaat çalışmalarından şikayetçi olduklarını söyledi.melek giray, “Bu bir kazadır ama çok inşaat var. Kendimizi rahatsız ve güvensiz hissediyoruz. Yürürken bile başımıza birşey gelebilir “diye konuştu.

İŞ GÜVENLİK UZMANI kadın GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Aynı sokakta oturan iş güvenliği uzmanı gülay başpınar, gördüğü manzara karşısında gözyaşlarını tutamadı. Kamyon altında kalan işçiyi gören Başpınar, “Kazanın nasıl olduğunu bilmiyorum ama iş güvenliği yok mu bu inşaatta. Bende bir iş güvenliği uzmanıyım.Toprak altında kalmış, çok kötü oldum. Etkilendim" diye konuştu.

Gözaltına alınan kamyon sürücüsü polis merkezine götürülürken olayla ilgili inceleme başlatıldı.

aynı sokakda olan bir isg uzmanı ağlamış burda isg uzmanı yok mu diye bende soruyorum isg uzmanı çöken yola ne yapabilirdi

kimse böyle bir olay yaşamak istemez ben çok zaman harfiyat firmasıyla kazı yaptım bir kaç vaka bende yaşadım ama yol göçmesi yaşamadım birde belediyenin yolu orda isg uzmanı arkadaş bu şanti şefi nerde demeli, idi

İnşaat kamyonları tehlike saçıyor...
insaat-kamyonlari-tehlike-saciyor-1477203312.jpg

Kadıköy’de ağır tonajlı harfiyat kamyonunun altında kalıp hayatını kaybeden işçi kazasından sonra TMMOB Makina Mühendisleri Odası bir açıklama yaptı. Bu kazaların son günlerde çoğaldığı ve İstanbul’da ağır tonajlı araçların sebep olduğu ilk kaza olmadığı belirtilerek, İstanbul’un kocaman bir şantiye haline geldiğini ve gerekli denetim yapılmadığı takdirde çok canların yanacağını hatırlattı.
Damperli kamyonlar ve trans mikser kamyonların, ağırlıkları ve hızları sebebiyle çok yüksek kinetik enerjiye sahip araçlar olduğunu belirten İbrahim M. Tataroğlu şunları söyledi: “Bu araçlar, yüklü iken ağırlık merkezlerinin yüksek olması da devrilmelerine sebep olmaktadır. Fiziksel yapılarının yüksek olmalarından dolayı, özellikle sağ ön köşelerinde olmak üzere “Kör Nokta” denilen ve dönüşlerde yayaların ezilmelerine neden olan kazalar da meydana gelmektedir.