400 Bin Işyerine Ceza Kapıdaymış...

Ali KİLCİ

Yönetim Grubu
Katılım
12 Ağustos 2014
Mesajlar
364
Tepki puanı
412
Konum
İstanbul
İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’nda, kabul edilmesine kesin gözüyle bakılan ve yaklaşık 400 bin işyerine af getirecek düzenleme son anda alınan bir kararla tasarıdan çıkarıldı. Şimdi ise işyerlerinde uzman ve hekim bulundurmayanları aylık 11 bin liradan başlayan cezalar bekliyor.

Uzmanlara göre bu durum, devletin iş sağlığı ve güvenliğinde taviz vermeyeceğinin en önemli göstergesi…

280 bin işletme uydu 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe giren kanunla toplam 680 bin işyerlerinde, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Ancak aradan geçen 15 aylık sürede 400 bin işletmenin bu yükümlülüğü yerine getirmediği tespit edildi. Bunun üzerine yapılacak düzenlemeyle bu işletmelerin 6 ay içinde zorunluluklarını yerine getirmeleri halinde geriye dönük para cezası verilmeyeceği açıklanmıştı. Ancak o düzenleme yasa tasarısından son anda çıkarıldı.

170 bin TL ödenebilir Güvenbir OSGB Genel Müdürü Dr. Ali Çolak, düzenlemenin tasarıdan çıkarılmasıyla birlikte, çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme zorunluluğunu yerine getirmeyen işletmelere geriye dönük her ay için yaklaşık 11bin TL ceza kesileceğini açıkladı. Buradan hesapla; Ocak 2014'ten itibaren uzman bulundurmayan işletmeler, yaklaşık 170 bin TL ceza ödeyecek. (Akşam)
 

Ali KİLCİ

Yönetim Grubu
Katılım
12 Ağustos 2014
Mesajlar
364
Tepki puanı
412
Konum
İstanbul
Ceza miktarları daha da fazla olsa işte o zaman bizim insanımız biraz daha kendine-firmasına dikkat edecektir. Ne yazık ki bizim insanımız cezalardan anlıyor...
 

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.222
Tepki puanı
977
Yaş
52
Konum
Ankara
Ali Bey;
Dediğiniz gibi cezaların yüksek olması ,ihale şartnamelerinde iş güvenliği uzmanlarını tam zamanlı bulundurma zorunluluğu olması, uyarı değilde işin durdurulması gibi yetkilerin olması gibi durumlar iş güvenliği uzmanlarının değerini artıracaktır.Bunların olması için Çalışma bakanlığının tam desteğini almak şart lakin bütün iş güvenliği uzmanlarında işveren tarafından tazminatı ödense dahi işten atılma korkusu olacaktır.
 

Servet Yortumluk

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Mayıs 2014
Mesajlar
100
Tepki puanı
112
Yaş
62
Konum
İstanbul /Anadolu
yitirilen hayatların bedeli dünyadaki hiç bir değerli materyal ile ödenemez ,
o yüzden önce tedbir, sonra takdir, tedbiri aldıracak öneri igu larda,
uygulama ise iş verende,
araç var yakıt yok, isg şu anda böyle bir ikilemde kıvranıp duruyor,
hayırlı olur dileklerimle, kazasız günler,
 
Üst