8 Adımda Baş Ağrısını Kapı Dışarı Edin

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.221
Tepki puanı
967
Yaş
51
Konum
Ankara
8 Adımda Baş Ağrısını Kapı Dışarı Edin...
17 Ağustos 2015

8-Ad%C4%B1mda-Ba%C5%9F-A%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1n%C4%B1-Kap%C4%B1-D%C4%B1%C5%9Far%C4%B1-Edin-620x330.jpg


8 Adımda Baş Ağrısını Kapı Dışarı Etmenin Yolları Nelerdir? 8 Adımda Baş Ağrısını Kapı Dışarı Etmenin Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. 8 Adımda Baş Ağrısını Kapı Dışarı Edin yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Baş ağrısı sadece enerjimizi değil, yaşam kalitemizi de düşürüyor. Ağrıyı hayatınızdan çıkarmak mümkün.

Dr. Ayça KAYA

Baş ağrısının yüksek tansiyon, menenjit, kafa içi lezyonlar, beyin tümörleri gibi çok çeşitli ve ciddi nedenleri de olsa Türk Nöroloji Derneği’nin verilerine göre yüzde doksanı migren ve gerilimden kaynaklanıyor. Baş ağrılarının şiddetlendiği yaz aylarında işte size ipuçları…

1. Uyku düzenine dikkat

Gece karanlık, sessiz bir ortamda, kesintisiz uyuyabildiğinizde ertesi günü baş ağrısı yaşama riskiniz azalır. Özellikle karanlıkta ve uykuda salgılanan melatonin ve büyüme hormonunun hem metabolizmayı düzenlediğini hem de bağışıklık sistemini iyileştirdiğini biliyoruz. O nedenle gece en geç 23.30’da yatağa gidin ve en erken 06.30’da uyanın.

2. Yürümeye özem gösterin

İyi metabolizma için her ne kadar doğru beslenme önemliyse de aynı zamanda doğru hareket etmek de çok önemli. İyi bir uyku için bedenin de yorulması gerekir. Aynı zamanda kalp ritmini hafif hızlandıran egzersizlerin, günde 30-45 dakika arasında yapılmasının vücuttaki beyin dahil tüm hücreleri koruduğunu biliyoruz. O nedenle her gün tempolu olarak en az 30 dakika yürümeye özen gösterin.

3. Acıkınca yemeğinizi yiyin

Doğru beslenme de en az uyku kadar önemli. Şeker hastalığınız, insülin direnciniz veya şeker düşmeleriniz oluyorsa çok uzun açlık süreleri de baş ağrınızı tetikleyebilir. Açlık hissettiğiniz an vücudunuza doğru yiyeceklerle cevap verebilmek önemli. Burada da kan şekerini çok hızlı yükseltip düşürmeyen yiyecekler tercih edilebilir. Örneğin ekşi meyveler, süt, yoğurt, ayran, kurubaklagiller, bulgur ve esmer ekmekler.

4. Alkolü alın ama ayarında!

Yüksek miktarda alkol, hem susuzluğu hem de şeker düşmesini tetikler, bununla birlikte beyin damarlarını genişletir ve baş ağrısı yaşamanıza neden olur. Alkol sonrası vücutta su ihtiyacı artacağı ve bu da dolaşımı etkileyeceği

için iki litre kadar su içmeye özen göstermek gerekir. Eğer çok sık baş ağrısı çekiyorsanız da alkolü hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız.

5. Kahveye dikkat

Kafein her ne kadar damarlarda kasılma yaparak düşük düzeydeki baş ağrısına iyi gelse de günde üç dört fincandan fazla içmeyin. Yüksek miktar, vücuda çok su kaybettirir; bu da dolaşım yetmezliği ve uykusuzluk yaparak, baş ağrısının şiddetlenmesine yol açar. Sürekli yüksek miktarda kahve içmek ve aniden kesmek de yoksunluk durumu nedeniyle baş ağrısını şiddetlendirir.

6. Tuzu azaltın, hatta yok edin

Günlük tuz alımını azaltmak şart. Salamura, tuzlu peynir, bisküvi, şarküteri ürünü, konserve ve çerez gibi gizli tuzu yüksek yiyeceklerden uzak durun. Sofralardan tuzluğu kaldırın.

7. B vitaminini sevelim

B grubu yönünden zengin vitaminlerden beslenmek de baş ağrısı ataklarını azaltabiliyor. Özellikle B2 vitamini Riboflavin’in bu konuda daha etkili olduğu biliniyor. Yoğurt suyu B2 vitamini açısından çok zengin. Bununla birlikte et, süt ürünleri, yumurta ve yeşil yaprakları sebzeleri de sofralardan eksik etmemekte fayda var.

8. Magnezyumsuz olmaz

Magnezyum oranı yüksek besinlerin de kasları gevşettiğini ve sinir iletimini iyileştirdiğini biliyoruz. Kurubaklagiller, yağlı tohumlar, muz ve yeşil yapraklı sebzelerin de yeteri kadar tüketilmesi hem genel vücut sağlığını iyileştirmekte hem de baş ağrısı ataklarını azaltmakta faydalı.

BIRGUN_20150817_161.jpg
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst