• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber 9 Madencinin Sağ Kurtulduğu Göçükte Işverene 13 Bin Lira Ceza

haber.jpg


ZONGULDAK'ta, geçen 12 Ağustos'ta özel maden ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan 9 işçinin 14 saat sonra sağ kurtarılmasıyla ilgili, İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca hazırlanan rapor doğrultusunda işverene 13 bin 443 lira idari para cezası uygulandı.

haber2.jpg


Erol Civelek'in sahibi olduğu Erci Madencilik tarafından işletilen maden ocağının giriş bölümünde tavan çökmesi sonucu oluşan göçükte mahsur kalan 9 maden işçisi, 14 saat sonra sağ olarak kurtarıldı. Kazayla ilgili İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın hazırladığı rapor tamamlandı. Raporda, göçüğün gece 02.00-02.30 sıralarında meydana gelmesine rağmen, ilgili makamlara 12.00-12.30 sıralarında haber verildiği, kurtarma faaliyetinin uzun sürmesine yol açan bu durumun işçiler üzerinde psikolojik sorunlara neden olduğu belirtildi.

haber3.jpg


Yeterli ve tekniğine uygun tahkimat yapılmaması nedeniyle yaklaşık 11 metrelik göçük oluştuğuna dikkat çekilen raporda, olayın ciddi can kaybıyla sonuçlanabilecek kadar büyük olduğuna işaret edildi. Teknik nezaretçi Mustafa T.'nin, gerekli iş güvenliği tedbirlerini alması için işverene bildirim ve kontrol sorumluluğunu yerine getirmediği, işveren vekili Erol Civelek'in de her türlü karar ve cezai yaptırıma rağmen çalışanların can emniyetini almaktan imtina ettiği savunuldu.

Mustafa T. ve Erol Civelek hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması istenen raporda, şirkete de 13 bin 443 lira idari para cezası verilmesi gerektiği bildirildi.

Rapor doğrultusunda savcılığa suç duyurusunda bulunulurken, şirkete de para cezası uygulandı.

Kaynak: DHA
 
Üst