Acil Kaçış Rampası

Konu, 'Trafik ve Ulaşım Güvenliği' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Diğer Belge

  Mesajlar:
  1.990
  Firma:
  Sembol Construction
  Ağır taşımacılığın yoğun olduğu karayollarında; uzun tülde ve yüksek eğimli karayolu kesimlerinde yapılan ve bu geometrik şartların ağır taşıtlarda oluşturduğu fren arızaları nedeni ile oluşabilecek can ve mal kayıplı kazaların önüne geçmek için tasarlanan, fren kontrolünü yitirmiş ağır araçların trafik koridorundan ayrılarak izole edilmesi ve aracın kontrollü bir şekilde durdurulmasını temin eden yapılardır. Yabancı literatürde «runaway truck ramp», «runaway truck lane», «emergency escape ramp», «truck arrester bed» olarak anılmaktadır.

  Boyutlandırması yapılırken (Yerçekimi ivmeli yatak için)
  1. Aracın ağırlığı,
  2. Aracın ön yüzey alanı (Rüzgar Direnci İçin),
  3. Kullanılan yatak malzemesi tipi (Tekerlek Sürtünmesi Hesabı İçin),
  4. Yolun eğimi ve eğimli bölümün toplam uzunluğu (Aracın Ulaştığı Maximum Hız Hesabı İçin)
  gibi parametreleri kullanılarak aracın hızı ve yapılacak rampanın eğimi seçilir.

  Genel olarak 3 tipte acil kaçış rampası yapılır.
  1. Yer çekimi ivmeli kum/çakıl yatak (Yatak (+)eğimli)
  2. Yer çekimi İvmesiz kum/çakıl yatak. (Yatak Yola paralel)
  3. Araç yakalayıcı mekanik bariyer.
  Yer çekimi ivmeli kum/çakıl yatak (Yatak (+)eğimli)
  Arazi coğrafyasının uygun olduğu karayolu kesimlerinde karayolu iniş (-) eğiminin tersi doğrutusunda çıkış (+) eğimli geometride, kum/çakıl yatak teşkil edilmek suretiyle kontrol dışına çıkmış aracın çakıl yatak- tekerlek sürtünmesi ve yerçekimi ivmesinden faydalanmak suretiyle durdurulmasını sağlar.
  a.png

  Yer çekimi İvmesiz Kum/çakıl Yatak

  Arazi coğrafyasının ters eğimli rampa yapmaya müsait olmadığı kesimlerinde kara yolu eğimine yakın eğimli geometride, kum/çakıl yatak teşkil edilmek suretiyle kontrol dışına çıkmış aracın çakıl yatak- tekerlek sürtünmesi durdurulmasını sağlar. Yer çekiminden faydalanılmadığı için yer çekimi ivmeli rampalara oranla yatak boyu çok daha uzundur.
  b.png

  Araç Yakalayıcı Bariyer

  Son yıllarda yabancı ülkelerde kullanılmaya başlanan bir acil kaçış sistemidir. Aracın durdurulması için tekerlek sürtünmesi ve yer çekimi ivmesinden yararlanılmaz. Sistem fren kontrolünü kaybetmiş aracın kenarlarından halatla bağlanmış bir kafes ağ ile tutularak halatlara bağlanmış bir fren mekanizması ile durdurulmasını sağlar.
  c.png

  K.G.M. 5. Bölge Müdürlüğünde Bir Uygulama


  Türkiye'de ilk acil kaçış rampası T.C.K. 5. Bölge Müdürlüğü tarafından Pozantı - Tarsus otoyolunda 2012 yılında hayata geçirilmiş ve bugüne kadar 5 kazayı engellemiştir.

  Pozantı - Tarsus yolundaki kaçış rampası 5 aylık bir süreçte 11 tane kazayı engellemiştir. 145 KM hızla freni boşalan bir LPG tankerinin bu kaçış rampası sayesinde bir süre sürüklendikten sonra durmayı başarmıştır.
  d.png
  e.png
  f.png
  g.png
  Kullanılacak yatak malzemesi özellikleri
  Yatak malzemesinin; temiz doğal agregadan 20-25 mm Elek Boyutlarında olması, yassı malzeme miktarının toplam malzemeye oranının %50 sini geçmemesi, Yuvarlak malzemenin toplam malz. miktarının %30 undan az olmaması gerekir. Çakıl yatak sürekli temiz ve kuru tutulmalıdır. Yüzey ve yatak altı Drenajı sağlanmalıdır. Yatak yüzeyi her olay sonrası tırmıkla düzeltilmelidir.

  h.png

  Acil Kaçış Rampası İle Önlenen Muhtemel Kazalar

  Rampanın Hizmete Girmesini Takiben 2,5 Ay İçinde Gerçekleşen Olaylar

  i.png
   
  Son düzenleme: 31 Ocak 2015
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Diğer Belge

  Mesajlar:
  1.990
  Firma:
  Sembol Construction
  Dünyadan örnek fotoğraflar...
  1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg
   
  Aykut MORALAR ve Ali KİLCİ bunu beğendi.
 3. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu C Sınıfı Uzman

  Mesajlar:
  2.227
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Fatih bey ,
  Verdiğiniz bilgilere bakınca çok değerli bilgiler veriyorsunuz ama şunu da unutmayalım ülkemizde bu kurala uyacak böyle şöförler nerde.Öncelikle uyan böyle şöförleri bulup ödüllendirmek gerekir. Türk milletinin işi her zaman acildir...
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Diğer Belge

  Mesajlar:
  1.990
  Firma:
  Sembol Construction
  Bilmiyorlarsa ne diyeceksiniz. Sürücü kurslarında anlatıldığını duymadım hiç. Çok kısa bir bilgi ama anlatan yok. Şoför bunu bildiği için kendi hayatını kurtarırsa en büyük ödülü almış olduğunu anlar diye düşünüyorum..
   
  Musa Kamil Ekin bunu beğendi.