Alkol ve uyuşturucu madde yasağı politikası

Konu, 'Sistem Kurulumu ve Denetimler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Mesajlar:
  1.137
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  Sembol Construction
  GATE bir işveren olarak alkol ve maddelerle ilgili sorunlarla iş yerinde başa çıkabilmek için pozitif bir strateji olarak bu politikayı geliştirmiştir. Uyuşturucu olarak tanımlanan maddeler, reçeteli olanlar, reçetesiz olanlar ve sakinleştiricilerdir. Bu politikanın amacı bireylerin işteki davranışlarını ve performanslarını etkilemediği sürece özel yaşamlarına, özellikle de sağlıklarıyla ilgili konulara izinsiz olarak müdahil olmak değildir. GATE, çalışanlarının sağlık ve davranışlarının iş güvenliği ve is performanslarına doğrudan etkisi olduğunun farkındadır, alkol ve uyuşturucu kullanımının performans düşüklüğüne neden olduğunun bilincindedir.

  Alkol, uyuşturucu ve diğer maddelerin kullanımı ile ilgili sınırlandırmalar cinsiyet, statü ve meslek farkı gözetilmeksizin tüm GATE ve taşeronlarına hiçbir ayrıcalık yapılmaksızın aynı şekilde uygulanır.

  Herhangi bir sarhoş edici maddenin tüketimi ve izinsiz bulundurulması bu Politika gereği
  yasaklanmıştır. Tek istisna ilaçların reçeteli olarak çalışana yetkili bir hekim tarafından sadece
  reçetenin gereği olarak temin edilmesidir. GATE personelin bu tip ilaçları çalışırken kullanılmasına yada etkisinde olmasına ancak yan etkileri personelin ya da iş yerinde insanlar diğer çalışanların sağlık ve emniyetleri açısından bir tehdit teşkil etmiyorsa izin verecektir.

  Kanındaki alkol konsantrasyonu %0.00 değerinin üzerinde olan hiçbir personelin işe başlamasına yada devam etmesine izin verilmeyecektir. Alkol ya da yasak aynı zamanda da yasa dışı olan ilaçların etkisinde olan personel ya da personellerin GATE kontrolündeki bölgelere girmelerine ya da işleriyle ilgili raporlama yapmalarına izin verilmeyecektir. Şüphe duyulan herhangi bir personele saha doktoru tarafından alkol testi yapılacaktır. Doktorun kararını onaylamayı ya da alkol testinin yapılmasını reddeden personele uygun disiplin cezası verilecektir.

  Tüm GATE çalışanları, tüm taşeronlar ve ziyaretçiler farkında olmalıdırlar ki;
  • Alkol ve uyuşturucu maddelerin kullanımı tehlikelidir,
  • Birçok hastalık ve ölümün tıbbi olarak nedeni alkol ve uyuşturucuların kullanımıdır,
  • GATE tarafından kontrol edilen/sağlanan bölgelerde bulunurken ya da GATE firmasına bağlı işlerde çalışırken alkol ya da uyuşturucu kullanmak, etkisinde olmak, edinmek, tüketmek ve dağıtmak kesinlikle yasaktır,
  • GATE, firması bünyesi kapsamında alkol ve uyuşturucu kullanımının kesinlikle yasak olduğunu
  beyan etmektedir.

  Hiçbir çalışanın alkollüyken ya da sarhoş edici madde/uyuşturucu kullandıktan sonra araç
  sürmesine, iş makinesi kullanmasına, araç ya da iş makinelerinin tamir ya da onarımını yapmalarına ve ya herhangi bir görevi yerine getirmelerine izin verilmeyecektir. Alkol ya da uyuşturucunun etkisinde olduğu fark edilen ya da belirlenen personel kesinlikle GATE kontrolündeki bölgelere giremez, ya da bu bölgelerde kalamaz, bu personele uygun disiplin cezası verilecektir.