Aşırı Sıcaklar Geliyor:bunaltıcı Sıcaklardan Korunma Yolları

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.221
Tepki puanı
972
Yaş
51
Konum
Ankara
Aşırı sıcaklar geliyor:Bunaltıcı sıcaklardan korunma yolları
24 temmuz 2015
index.php


Temmuz aylarının sonuna doğru yaklaştıkça sıcaklar kendini daha çok göstermeye başladı. Afrika sıcaklarının önümüzdeki hafta Türkiye'de etkili olacağını açıklayan meteoroloji uzmanları, bu dönemde özellikle toplu taşıma kullananların dikkat etmesi gereken önemli noktalar var. Peki, aşırı sıcaklarda ne tür önlemler alınmalı?

Sıcak havalar, Çarşamba gününden itibaren kendini iyice hissettirecek. 5-6 derecelik artış yaşanması beklenirken, uzmanlar aşırı sıcaklar için önemli uyarılarda bulunuyor. İstanbulTeknik Üniversitesi Meteoroloji bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Şen’e göre Avrupa’yı etkileyen sıcaklar, şimdi de ülkemizde kendisini gösterecek. Şen sıcaklıkların, İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde daha fazla etkili olacağını belirtti. Başta çalışan kesim ile sağlık problemi yaşayan kişiler için tehlike yaratan sıcak havadan korunmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktaları, uzmanlar şu şekilde sıralıyor:

SICAKLARDA NEM DENGESİNE DİKKAT

Uzmanlara göre aşırı sıcaklarda vücut nem dengesini ter atmasına rağmen koruyamıyor. Özellikle ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir.

Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanların terleyerek vücut ısısını korumaları diğerler insanlara göre daha zor. Bu nedenle yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.

Sağlık sorunları bulunan kişilerin bol miktarda sıvı tüketmelerinde fayda var. Günde 2-2,5 litre civarında tüketilen su ve bol meyve-sebze tüketimi hayat kurtarıcı etkiye sahip olabilir.


SICAKLAR ÇALIŞAN İNSANLARDA BIKKINLIĞA YOL AÇIYOR

Güneşin etkisini en çok gösterdiği 10.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalı. Bu saatlerde dışarda olmayan çalışanların işyerlerinde klimalı ortamları tercih etmelerinde fayda var. Dışarda çalışması gereken vatandaşların ise belirli periyodlarla ara vermesi gerekiyor.

Bu konuda asıl sorumluluk işverenlerde; işverenler aşırı sıcaklarda çalışanların ara verme sürelerinde düzenleme yapmalı. Ağır fiziksel işlerle uğraşan, inşaat sektörü ve taşımacılık sektöründe yer alan işçilerin aşırı sıcaklardan, diğer insanlara göre daha çok etkilenme durumu söz konusu.

Uzmanlara göre bunaltıcı sıcaklardan etkilenen işçilerde, bıkkınlık ve dikkatsizliğe bağlı iş kazalarında artış görülüyor. Bu nedenle ağır işlerde çalışan işçilerin sık periyodlarla ara vermelerinde fayda var. Ayrıca işçilerin hafif pamuklu giysiler giymeleri ve giysilerinde açık renkler kullanmaları gerekiyor.


TOPLU TAŞIMA KULLANANLAR DİKKAT!

Bunaltıcı sıcaklarda toplu taşıma kullanmak durumunda olanlar ise bulaşıcı hastalıklara karşı daha çok dikkat etmeli. Toplu taşıma araçlarında serinletmek amacıyla kullanılan klimalar yeterince temizlenmediği takdirde alerjik reaksiyonlara ve hapşırık krizlerine neden olabiliyor. Bu da mikropların daha çabuk yayılmasına neden olur ve kişilerde zatürreye kadar ciddi rahatsızlıklara yol açar. Uzmanlar mikroplardan zarar görmek istemeyen vatandaşların bağışıklığı kuvvetlendirici gıdalar tüketmesini öneriyor. C vitaminini bol miktarda bulunduran meyvelerin alınmasında fayda var.

Kaynak. Radikal

 
Üst