• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Makale Aşırı Soğuk Havalarda Çalışma

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Firma, kış şartlarında yapılan saha çalışmalarında hava koşullarından dolayı ortaya çıkan riskleri en aza indirmek için uyulması gereken kurallar ve alınması gereken önlemleri belirlemiş ve tam olarak uymaktadır. Bu kurallar, firmanın yürüttüğü projeler kapsamında bulunan tüm personelin açık saha işleri sırasında yürüttüğü bütün faaliyetleri kapsamaktadır.

Soğuk ile ilgili sağlık risklerine karşı en iyi koruma, bilinçli ve hazırlıklı olmaktır. İşçiler, hem kendilerindeki hem de başkalarındaki aşırı maruz kalma belirti ve semptomlarını fark etmelidir. Ekstremitelerdeki ağrı, ilk uyarı belirtisi olabilir. Ciddi şekilde titreyen herhangi bir işçi, soğuk ortamdan uzaklaşmalıdır.

Kullanılan bazı tanımlar

Soğuk: Isı yoksunluğu. Belirgin ve ya normallerin altında olacak şekilde sıcaklığın düşük olması durumu.
Don: Meydana gelmesi için soğuk hava ve açık gökyüzü gereklidir. İlk önce çukur ve rüzgârdan korunmuş, nispeten alçak bölgelerde oluşur. Öncelikle toprak sıcaklığı donma noktasının altına iner (toprak donu). Eğer soğuma devam ederse soğuk giderek zeminin üzerindeki hava tabakası içine yayılır (hava donması).
Soğuk ısırması:Uzun süre dondurucu soğukların etkisi altında kalma sonucunda, ciltte ve vücut dokusu altında donma olayının gerçekleşmesidir.
Ekstremiteler: Kollar ve bacaklar.
Hipotermi: Anormal derecede düşük vücut sıcaklığıdır. 37 °C olan normal
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
, 35 °C'nin altına düşmesi halinde meydana gelen rahatsızlık.
Hissedilen sıcaklık (Windchill):Rüzgarın cilt üzerine yaptığı soğuma etkisinin bir ölçüsüdür.

Sorumluluklar
1.png

Aşırı soğuk havalarda çalışma
Aşırı soğuk havalarda çalışma personelin ısınma sistemini zorlayabilir. Soğuk hava da çalışmalar doğru yönetilmediği zaman fiziksel yüklenme, sıvı kaybı, yorgunluk yada diğer vücudu zorlayan faktörlerle birleşerek soğuğa bağlı hastalıklara yada ölüme neden olabilir.

Vücut, merkezi ve ana organların yeterli kan akışını sağlayarak sıcak kalmasını sağlamak için kritik olmayan organların çalışmasını durduracaktır.

Hissedilen sıcaklık (windchill) soğuk havalarda çalışmalarda önemli bir parametredir. Rüzgar ısı kaybını arttıran bir faktördür bu nedenle çalışmalar planlanırken ölçülen sıcaklık değil hissedilen sıcaklığın dikkate alınması daha doğru bir yaklaşımdır.

Örneğin , -30 0C olan haca sıcaklığı 15 km/h rüzgar hızıyla birleştiği zaman derin sıcaklığı -41 0C olarak hisseder ve yaklaşık 2-10 dk arasında donar.

2.png

Soğuğa bağlı hastalıklar
Soğua maruz kaldığınızda, cilt, kol, bacaklarınızdaki damarlar daralır ve kan akışını azaltır. Bu kritik organlarınızın sıcak kalmasına yardımcı olur fakat kol, bacak ver parmaklarınız donma riskiyle karşı karşıya kalır.

Soğuk Isırması

Soğumaya bağlı olarak, vücudun bir bölgesinin (genellikle ayak ve el parmakları) ısı kaybetmesi ve donmasıdır. Vücudun bir bölümünün donması ile o bölgeyi besleyen damarların daralmalarına da bağlı olarak parçanın kan ile iyi beslenemesi durumu ortaya, çıkar bunun sonucunda da o bölgede bulunan doku ve hücrelerde ölüm meydana gelir.

Soğuk ısırması aşamaları:

1. Derece (Superfacial-Yüzeysel) : Bölgede aşırı soğuk hissi, hissizlik, karıncalanma, renk değişimi (genelde matlaşma).
2. Derece (Partial Thickness) : Bölgede aşırı soğuk hissi, hissizlik, karıncalanma, renk değişimi (genelde açık renkli bir sıvı ile bögenin dolmuş gibi görünmesi veya kan ile dolmuş gibi görünen morarma hali)
3. Derece (Full Thickness) : Bölgenin aşırı soğuması, tamamıyle his kaybı, renk değişimi(genelde beyazlaşma), bölgenin sertleşmesi (taşlaşma durumu).

Çok önemli uyarı: Bu tür durumlarda tıbbi otoriteler tarafından onaylanmış geçerli ilkyardım eğitiminiz yok ise müdahalede bulunmanız yanlış veya istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu noktada kesinlikle, soğuktan etkilenen bölgeye masaj yapmayın, kar veya buz ile sürtmeyin, ve harici ısı kaynağına direk temas ettirmeyin. Bölgeyi soğumaya yol açan nedenden uzaklaştırmaya çalışın. Elinizden gelen, siz ve kazazede için en güvenli ve hızlı yoldan bir sağlık kuruluşuna ulaştırın.

Hipotermi

Bunun anlamı vücut sıcaklığının normal seviyenin altına düşmesidir. Titreme vücudun soğuk havalarda kendini ısıtmak için otomatik savunma sistemidir. Sabit titreme hipoterminin önemli bir belirtisidir.

Hipotermi belirtileri genellikle çok yavaş seyrettiği ve kişinin muhakeme yeteneği azaldığı için, hipotermi olan kişi genellikle durumun farkında değildir. Hipotermi belirtileri aşağıdakileri içerebilir.

Orta dereceli belirtiler
 • titreme
 • moraran dudaklar ve parmaklar
 • yavaş nefes alma ve kalp atışı
 • yönelim bozukluğu ve kafa karışıklığı
 • tutarsızlık
 • sarhoşluk durumuna benzer belrtiler

Şiddetli belirtiler
 • karar verememe
 • nabzın bulunamayacak seviyede kalp atışının yavaşlaması
 • titrememe
 • algılanamayan nefes alımı
 • kazazedenin ölmüş gibi durması
Tedavi
 • Acil tıbbi yardım alınmazsa hipotermi ölüme sebep olabilir
 • Kazazedeyi dikkatlice barınağa taşıyınız. (Ani ve hızlı taşıma kalp ritmini bozabilir.)
 • Kazazedenin uyanık kalmasını sağlayın
 • Islak elbiseleri çıkarın ve kazazedeyi örtüyle sarın.
 • Doğrudan boyun, kasık, göğüs, karın gibi vücudun temel alanlarını ısıtın. Kollar ve ayaklara müdahale etmeyin.
 • Sıcak ve tatlı içecekler verin.
Planlama
Tüm personel göreve başlamadan önce yöneticisi ile işlerini planlaması gerekir. Soğuk havalarda dış ortam çalışmaları planlanmalı ve görev süresince hava koşulları düzenli olarak kontrol edilmeli ve izlenmelidir.

Operatörler hergün işe uygun olup olmadığı konusunda ilk amirlerini bilgilendirmelidir. Karar verme yeteneğiniz yorgunluk, alkol ve ilaçlar (reçeteli yada yasadışı) ile bozulmuş olmamalıdır. Soğuk havalarda çalışmanızı engelleyecek herhangi bir ilaç etkisindeyseniz amirinize durumu bildirin.

Dinlenme süreleri iş planı kapsamında değerlendirilmeli ve aşağıdaki tablo ışığında planlanmalıdır. Aşağıda ki dinlenme süreleri her 4 saatlik çalışma dilimi için geçerlidir. Dinlenme süreleri sıcak bir ortamda 10 dk olarak belirlenmiştir. Kıyafeti ıslak çalışanlar için bu tablo uygulanamaz.
3.png

Soğuk havalarda çalışmalarda güvenlik önlemleri
Aşırı soğuk havalarda en büyük risk hipotermi ve vücudun aşısı soğumasıdır. Diğer bir ciddi riskte parmaklar, ayaklar, burun ve kulak memesi gibi soğuğa maruz kalan organlarda soğuk ısırması ve donmadır. Hipotermi acil tıbbi müdahale yapılmaması durumunda ölümcül olabilir.

Hipoterminin bulantı, yorgunluk, baş dönmesi, sinirlilik yada yoğun mutluluk/iyi hissetme hali gibi belirtileri olabilir. İşçiler ayrıca ekstremitelerde (eller, ayaklar, kulaklar vb.) ağrı ve şiddetli titreme yaşayabilir. Eğer hipotermi yada soğuk ısırması ihtimali varsa işçi sıcak bir barınağa taşınmalı ve acil tıbbi yardım istenmelidir.

İlaçlar yada önceden var olan sağlık problemleri nedeniyle çalıanlar hipotermi yada aşırı soğumaya karşı daha hassas olabilir. Bu çalışanlar soğuk ortamlarda çalışmayla ilgili kişisel doktoru ile görüşmelidirler.

Aşırı soğuğa maruz kalan işçiler vücudun minimum sıcaklığının 36 0C düşmemesi için önlem almalıdırlar aksi halde rasyonel karar alamama, bilinç kaybı yada ölümcül sonuçlara maruziyet söz konusu olabilir.

Soğuk havalarda vücut ısısını korumak için basit tavsiyeler

Soğuk havaya çıkmadan önce kısaca GAKK olarak ile hatırlayabileceğiniz basit önlemleri hatırlayınız. Giyin, aşırı efor, kat kat, kuru

 • Giyin. Baş, yüz ve boyun bölgesinden kaçan vücut ısısını önlemek için şapka yada diğer koruyucu elbise giyin. ( Vücut ısısının %90 ‘ı baş bölgesinden kaybolur). Ellerinizi tek parmaklı eldivenler ile koruyun. Tek parmaklı eldivenler parmakların daha yakın temasta olmasını sağladığı için diğer eldiven türüne göre daha etkilidir.
 • Aşırı Efor : Çok terlemeye neden olacak aktivitelerden uzak durun. Islak giysiler ve soğuk hava birleşimi vücut ısısının daha çabuk kaybolmasına sebep olur.
 • Kat Kat : Bol, kat kat ve hafif giysiler giyinin. Sıkı dokunmu ve su geçirmez malzemeden yapılmış elbiseler dış giyim ve rüzgardan korumak için en iyisidir. Yün, ipek veya polipropilen iç katmanlar vücut ısısını pamuktan daha iyi korur.
 • Kuru Kal : Mümkün olduğu kadar kuru kal. Islak elbiselerini mümkün olduğu kadar hızlı değiştir. Kar eldiven ve botların içine kolayca girebileceğinden, ellerinizi ve ayaklarınızı kuru tutmaya özellikle dikkat ediniz.
Aşırı soğuk havalarda çalışılacağı zaman çalışana uygun kişisel koruyucu donanım ve iş elbisesi sağlanmalı, giyilmesi takip edilmeli ve üreticinin talimatları doğrultusunda muhafaza edilmelidir.

 • Çalışma-ısınma programı yapılarak soğuk havay maruziyetin sınırlandırılması (planlama maddesinde ki tablo dikkate alınarak)
 • Çalışanlar soğuğun sağlığa etkileri, riskler ve korunma önlemleriyle ilgili eğitilmelidir.
 • Isınma odaları sağlanmalıdır. Bu odaların her daim kullanıma hazır, temiz ve bakımlı olması gerekmektedir.
 • Soğuk hava şartlarında çalışırken çalıştığınız ortamda yalnız kalmamaya dikkat edin kontrollü mesafeden daha uzak alanlara yönelmeyin. Kanka (badi) sistemi kurun ve işlevselliğini takip edin
 • İzolasyonlu elbiseler yada tek kat kalın giysiler yerine kat kat giysiler giymesi sağlanmalıdır.
 • Koşullar gerektiriyorsa su geçirmez yada rüzgara dayanıklı elbiseler giyinin.
 • Elleri, ayakları ve başı korumak için ilave koruyucu giysiler giyilmesi (Şapka, kar maskesi, eldiven)
 • Kan akışını engelleyen sıkı ayakkabılardan kaçının, bir çift kalın yadai ki çift ince çorap giyinin.
 • 2 0C ve daha düşük sıcaklıklarda elbiseleriniz ıslanırsa, hemen kuru elbiseler giyinin ve tekrar ısının.
 • Elle taşıma işlerini yani vücudun eforunu azaltmak için uygun ekipmanlar temin ediniz.
 • Vücudun gerekenden fazla ısınmasını ve terlemeyi önlemek için çalışma hızınızı ayarlayınız.
 • İşçilerde ki belirtileri, olayların analizleri ve soğuğa bağlı hastalıkları izleyebilecek kapasitede ilk yardım ve acil durumlara karşı sistem oluşturunuz.
 • Sürekli sıvı almaya özen gösterin. Eğer çay ve kahve gibi sıcak içecekleri tercih ediyorsanız bu içeceklerin yoğunluğu fazla olduğu için dehidrasyona (vücudunuzun sıvı kaybetmesine) sebep olacaktır. Dehidrasyondan korunmak için yanında veya sonrasında mutlaka su da içmeyi ihmal etmeyin.
 • Karnınız açken çalışmamaya özen gösterin. Karbonhidrat düzeyi yüksek gıdaları tercih edin. Hareket halindeyseniz, bu gıdalardan sürekli atıştırmaya çalışın.
 • Karlı ve buzlu ortamlarda mutlaka kışlık iş botlarınızı giyin. Botlarınız ayaklarınızı soğuktan koruyacağı gibi kayıp düşmekten de koruyacaktır. Bastığınız yerlere dikkat edin.
Kontrol önlemleri yukarıda ki listedekileri içerebilir fakat bazı durumlarda maruziyeti kontrol etmek için bu önlemler yeterli olmayabilir. Hissedilen sıcaklık -320C ‘den aşağı olduğu zaman derinin sürekli soğuk havaya maruz kalmasına izin verilmemelidir. Rüzgar hızı ne olursa olsun yüzeysel yada derin doku donmaları -10 0C altındaki sıcaklıklarda meydana gelir.

Dinlenme ve ısınma Alanları

Proje kapsamında çalışan tüm Alt Yüklenici firmalar çalışanlarına iklim şartlarına uygun dinlenme alanları temin etmekle zorunludur. Soğuk ortamlarda yapılan işler için yeterli sayıda ve zamanda dinlenme ve ısınma molalarına izin verilmelidir. Etrafı kapalı konteynır yada çardak gibi ısıtmalı barınaklar çalışma alanlarına yakında olmalıdır. Rüzgar ve nemin soğutma etkisine bağlı olarak işçiler bu alanları düzenli aralıklarla kullanmaları konusunda teşvik edilmelidir. Titreme, soğuk ısırması, yorgunluk, uyuşukluk, duyarlılık belirtileri gösteren işçiler, derhal dinlenme alanlarına dönmelidir.

Dinlenme alanlarına giren işçiler, terin buharlaşmasına izin vermek için giysilerinin en dış katını çıkarmalı ve diğer giysilerini de gevşetmelidir. Bazı durumlarda, giysi değişikliği gerekli olabilir.

Giyim Kurutma Alanları

Tüm taşeronların çalışanlarının elbiselerini ve ayakkabılarını kurutmak için uygun ekipman ve alan sağmaları zorunludur. Bu ekipmanların sürekli çalışır durumda, bakımı yapılmış olması ayrıca kurutma yapılan bölgelerin temiz bulunması sağlanmalıdır.

 
Merhabalar, yazı için teşekkür ederim, emeklerinize sağlık. Konuyla ilgili inceleyebilmem için kaynakça paylaşmanızı rica edebilir miyim?
 
Üst