• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Bakan Çelik;iş Güvenliği Uzmanına Işten Atılmama Güvencesi Getiriyoruz!

13 Kasım 2014 günü canlı yayında soruları yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK; iş güveliği uzmanlarının son durumları, maaşlarını patrondan almaları, herhangi bir özrü bildirdiklerinde işten atılmaları durumlarına karşı güvence getirildiğini, iş güvenliği uzmanlarının denetim elemanı değil işin güvenli bir şekilde yolunda gitmesini sağlayan kişi oldukları açıklamasını yapmıştır.
Bakan ÇELİK’in yaptığı açıklamaya göre; İş Güvenliği Uzmanları bir denetim elemanı bir müfettiş değildirler burada bu karıştırılıyor. İş Güvenliği Uzmanı o firmada o iş alanında işin güvenlik içinde yürümesinden sorumlu kişi. Patron onu işe alıyor maaşını veriyor ve diyor ki bana bu konuda sorun yaşatma siz bu işin uzmanısınız ben patron olarak sürekli burada bulunamıyorum benim bulunmadığım ortamda benim adımda bana sorun getirmeyecek şekilde işlerin yürümesini sağlayın diye yasanın koyduğu önemli bir düzenlemenin uygulamasıdır. Bunu müfettişe dönüştürürseniz olmaz, iş güvenliği uzmanının işi bizzat işi yerinde takip etmektir. Şimdi ne yapıyoruz, yeni yaptığımız bu düzenlemeyle iş güvenliği uzmanı hayati tehlike acil durdurmayı gerektiren durumları anında bir nüshasını işin sorumlusuna bir nüshasını bakanlığa göndermesini zorunlu kılıyoruz. Bir inşaat düşünün orada bir güvenlik zaafiyeti var, işveren bunu düzenlemiyor, iş güvenliği bunu hemen bir nüshasını işverene bir nüshasını bize bildirmek zorunda bildirmedi kaza oldu iş güvenliği uzmanını lisansı iptal edilecek ve asgari 5 bin lira idari yaptırım uygulanacak adli işlemler haricinde. Bundan sonra efendim ben bildiremedim patronun baskısı gibi bir durum olamayacak. Patron beni atar diye buna da ayıca güvence getiriyoruz. İş Güvenliği uzmanı işini yaptı diye patron atarsa buna karşı işverene bir tazminat söz konusu olacak 2-3 yılık ücret ödeme zorunluluğunu getireceğiz.

Alıntıdır.
 
Osgb uzmanı Denetimi yapar gider firmaya uzman gittiği yeri aşırı denetler sıkarsa çok şey talep ederse iş veren osgb sahibini arar osgb sahibi ne yapar uzmanı işten çıkarır emin olabilirsiniz osgb ler de uzman işçilere anlattıklarının yasal hakların hiçbirini kendisi talep edemiyor. paylaşım için teşekkürler
 
teoride fikirler güzel ,uygulamada zor.Bugün borcu olan ,aile geçindiren bir çalışan işten çıkarıldığında işveren tazminatını vermezse dava açması gerekiyor dava hemen sonuçlanmıyor bu geçen zamanda maddi birikimi varsa veya yeni bir iş bulursa aylık giderlerini karşılayabilir ama kötü senaryoda iş bulamazsa ayrıca diğer bir olasılık davayı kazandı ama işverenin üzerine bir taşınır -taşınmaz gayrimenkul ,bankada firmanın nakti parası yoksa davayı kazandığınızda yapacağınız icra takibinde nasıl tahsilat yapacaksınız????Bursa da çok büyük bir tekstil firması battı batmadan önce firma malları ve makinaları kaçırmış,fabrika binasınada alacaklılar rehin koymuştu ve bina icradan satıldı,çalışanlar tazminat alamadılar
 
Üst