• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bara topraklama teçhizatı

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
TANIMI: : Orta gerilim baralar da (36 kV'a kadar) yapılacak olan çalışmalarda,barayı geçici olarak faz-faz ve faz-toprak arası kısa devre eden güvenlik donanımıdır.
bara.png

YAPISI: Üç fazlı baralarda yapılacak geçici topraklamalarda kullanılacağından, 2x16 mm ile 2x120x10 mm arasındaki baraları kavrayabilecek şekilde dizayn edilmiş 3 adet klipsi, klipsleri kendi arasında irtibatlandıran kısa devre iletkeni, kısa devre edilmiş klipslerin toprakla irtibatını sağlayan toprak iletkeni, toprak iletkeninin de sistem topraklamasıyla irtibatlandırılmasında kullanılan toprak klipsinden oluşur.

Bunların yanı sıra klipslerin baralara montajını sağlamak için izole stanka bulunmalıdır.

Topraklama donanımında bulunan tüm malzemeler paslanmaz malzemeden imal edilmeli, topraklama ve kısa devre kablolarının aşınmaya, hava şartlarına, yağa mukavim ve koruyucu şeffaf malzemeden kılıfı bulunmalıdır.

Topraklama ve kısa devre kabloları yüksek bükülme özelliğine sahip olmalıdır.

TEKNİK ÖZELİKLERİ:

1- Topraklama teçhizatında güvenilir temas işlevini sağlayacak ve anma arıza akımlarıyla meydana gelen termik ve mekanik zorlanmalara dayanıklı 3 adet bara klipsi bulunmalıdır.
2- Klipsler 40 mm 'lik (2x120x10 mm) et kalınlığı olan baralar ile daha küçük et kalınlığına sahip olan baralara rahatlıkla takılabilmelidir.
3- Klipsler baralara vidalama yöntemiyle takılacak şekilde dizayn edilmiş olmalıdır.
4- Klipsler üzerinde stanka ile irtibatı sağlamak için altıgen mil olmalı ve bu mil klipsin stankaya rahatlıkla takılıp çıkarılmasını sağlamalıdır.
5- Topraklama ve kısa devre kabloları, fleksıbl bakır iletkenden, 70 mm2 kesitinde imal edilmiş olmalıdır.
6- Topraklama ve kısa devre kablosunun koruyucu dış kılıfı şeffaf, yağa, hava şartlarna ve aşınmaya mukavim olmalıdır.
7- Klipsler arası kısa devre kabloları en az 1,5 m topraklama kablosu da en az 2,5 m olmalıdır.
8- Klipsler, bağlantı noktaları, topraklama ve kısa devre kabloları ve bu gibi tüm donanımın 1sn'de 20.000 A'lik kısa devre akımına mukavim olması gerekmektedir.
9- Klipsler, kablo bağlantılar ve teçhizat üzerindeki tüm bağlantıların direnç teşkil etmeyecek şekilde sıkı olması gerekir.Ayrıca civata ve somunlarda kaymaya ve dönme şeklindeki çözülmelere karşı kilitleme rondelalarıyla donatılmış olmalıdır.
10- Toprak klipsinin sistem topraklamasına teması çok iyi olmalı ve elle sökülüp takılabilmesi için kelebek tipi sıkma civatası kullanılmalıdır.
11- Stanka uzunluğu 2 m'den uzun olmamalı ve iki parçalı olmalıdır.
12- Stanka ucundaki metal aksam ve diğer tüm metal aksamlar paslanmaz malzemeden imal edilmelidir.
13- Stanka içerisine su girmeyecek şekilde dizayn edilmelidir.
14- Stankalarda, ekli şemaya uygun olarak yapılacak test sonucu oluşabileck sapma limitleri.

bara2.png

15- Topraklama teçhizatının konulacağı sandık galvanizli ve kilitlenebilir olmalı. Stankanın konulacağı çanta veya torba su geçirmez çadır bezinden olmalıdır.
16-Stankalar mineral yada suni fiberle güçlendirilebilen sentetik ve yalıtkan malzemeden imal edilmeli, suya, neme ve ısıya mukavim olmalıdır.
17-Stankalar her türlü iklim koşullarında 36 kV'luk işletmelerdeki kullanıma uygun olmalıdır.
18-Stankalar, iki elle kullanılacak şekilde ve ellerin ileri gitmesini engelleyecek siper ve uyarı yazıları ile donatılmalıdır.
19-Topraklama klipslerinin üzerinde bulunan altıgen mil stankanın başına uygun olmalıdır.
20- Teçhizatlarda Ulusal veya Avrupa Birliği normlarına uygunluk belgesi bulunmalıdır.
21- Malzeme üzerinde;

-Yapımcı firma adı ve sembolü,
-İmalat yılı,
-Varsa raf ömrü,
-Kısa devreye dayanım değeri,

silinmeyecek şekilde bulunmalıdır.

Kaynak : TEİAŞ
 

Ekli dosyalar

  • Bara Topraklama Teçhizatı.doc
    459,5 KB · Görüntüleme: 14
Üst