• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Batarya yangınları için yangın söndürücü

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group

Aqueous Vermiculite Dispersion (AVD) yangın söndürme maddesi, lityum-iyon pil yangınlarıyla etkin bir şekilde mücadele etmek için sabit ve taşınabilir dağıtım tekniklerini kullanan yeni, devrim niteliğinde bir teknolojidir.​


Sulu Vermikülit Çözeltisi (AVD) nedir?​

1709567279289.pngAqueous Vermiculite Dispersion (AVD) yangın söndürme maddesi, lityum iyon pil yangınlarıyla etkili bir şekilde mücadele etmek için sabit ve taşınabilir dağıtım tekniklerini kullanan yeni ve devrim niteliğinde bir teknolojidir.

Lityum pil arızası aşağıdakilerden kaynaklanabilir:
 • Fiziksel darbe veya delinme
 • Aşırı ısınma
 • Kısa devreler
 • Dahili hücre arızası
 • Üretim hataları
Lityum pil kullanan teknolojilerdeki artış, lityum pil yangınları riskini de beraberinde getiriyor. Bir lityum pil yangınına ne kadar hazırlıklısınız? Ve lityum piller tehlikeli midir?

Lityum pil yangınlarının sonuçları ağırdır, bu nedenle doğru önlemlerin alınması kritik önem taşır. AVDfire, yangınla etkin bir şekilde mücadele etmek için çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek benzersiz bir çözüm sunmaktadır.

AVD neyden yapılmıştır?​

AVD, kimyasal olarak pul pul dökülmüş vermikülitin sulu bir çözeltisidir. Lityum pil yangınlarına püskürtme şeklinde uygulanarak yangınları söndürür ve yangının yayılmasını önler.

Vermikülit, bir grup hidratlı laminer alüminyum-demir-magnezyum silikata verilen isimdir. Mikroskobik su katmanları içeren ince, düz pullardan oluşur. Vermikülitin kimyasal pul pul dökülmesi, suda serbestçe asılı duran mikroskobik, bireysel trombositler üretir. Bu, lityum pil yangın söndürme maddesi olarak kullanılmak üzere kararlı bir sulu vermikülit çözeltisi sağlar.
1709565871748.png

AVD çevre açısından güvenli midir?​

Vermikülit, REACH düzenlemelerinden muaf olan doğal olarak oluşan bir mineraldir. Kimyasal ve fiziksel olarak inerttir, sadece yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında buhar çıkarır. Ayrıca insanlar, bitki yaşamı ve hayvanlar için toksik değildir.

AVD nasıl çalışır?​

Spreyin içindeki vermikülit parçacıkları yanan yakıtın yüzeyinde birikerek ateşin üzerinde bir film tabakası oluşturur. Film anında kurur ve yüksek en-boy oranlı trombosit parçacıkları üst üste binip birbirine bağlandığından, yakıt ile atmosfer arasında yanıcı olmayan bir oksijen bariyeri oluşur.

Bu işlem yakıt kaynağı üzerinde soğutma etkisi yapar ve AVD'deki su içeriği buharlaştıkça vermikülit trombositler birikmeye başlar ve yangın kontrol altına alınır.
1709565492902.png

AVD'nin faydaları nelerdir?​

AVD lityum pil yangın koruma maddesi, başka türlü çözülemeyen bir soruna çözüm sağlayan benzersiz bir üründür. AVD'nin olağanüstü performansı aşağıdakileri içerir:
 • Su içeriği yangın kaynağını soğutur
 • Vermikülit trombositler yakıt kaynağını kaplayarak bir oksijen bariyeri oluşturur
 • Vermikülit film elektriksel olarak iletken değildir
 • AVD, A sınıfı yangınlarda sudan neredeyse iki kat daha etkilidir
 • AVD, yangının yayılmasını önlemek için yangın kesici olarak uygulanabilir
 • AVD standart yangın söndürme ekipmanları kullanılarak konuşlandırılabilir
 • AVD çevre dostudur

AVD Testi​

AVD, bir dizi batarya yangın kriterine göre üçüncü taraflarca performans testine tabi tutulmuş ve Almanya'daki ZSW'de onaylanmıştır (ilgili belge ve bilgiler için
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
bakınız). AVD'yi aşağıdaki uygulama yöntemleri kullanılarak test edildi:
 • Taşınabilir yangın söndürücü tüpler
 • Sırt çantası söndürücüler
 • El arabası tabanlı söndürücüler
 • Sabit kurulumlar
Ayrıca lityum-iyon ve lityum polimer piller üzerinde de çeşitli denemeler tamamlandı. Aşağıdaki tabloda bugüne kadar gerçekleştirilen AVD testleri gösterilmektedir:
Batarya türüYapı KimyasallarıAçıklama
LFP1709565658787.pngLityum Demir Fosfat
NMC1709565684504.pngNikel Manganez Kobalt Oksit
LCO1709565723809.pngLityum Kobalt Oksit
NMC/LCO1709565746833.pngLCO ve NMC karışımı
NCA1709565767845.pngNikel Kobalt Alüminyum Oksit

Bu lityum-iyon pil yangın testlerinden elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibidir:
 • AVD, püskürtme şeklinde uygulandığında pratik olarak etkilidir
 • AVD hem taşınabilir söndürücüler hem de sabit sistemler için uygulamaya uygundur
 • AVD yakıt kaynağını kapsüller ve hücreleri yalıtarak daha fazla ısıl kaçağı önler; bu da yangının yayılmasını engeller
 • Sistem, konumun ve uygulamanın özel gereksinimlerine uyacak şekilde tasarlanabilir
 • AVD, BS EN 3-7: 2004 + A1: 2007 uyarınca Dielektrik Testi onaylıdır (
  Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
  )

AVD'yi benzersiz kılan nedir?​

Lityum pil yangınları için ne tür bir yangın söndürücüye ihtiyaç olduğunu biliyor musunuz? AVD ile, lityum pil yangınlarını etkili bir şekilde söndürmek için özel olarak tasarlanmış benzersiz bir ajanla donatılmış olursunuz. AVDfire, geniş bir uygulama yelpazesinde pil yangınlarına karşı en iyi ve çok yönlü çözümü sunar.

Üretici firma:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

CFPA-Europe makalesi:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst