• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bayram Çalışması Ile Fazla Çalışma Farklıdır...

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Bayram çalışması ile fazla çalışma farklıdır...
10 Ağustos 2015 / 10:23
fazla-calisma-220x150.jpg


Bayram çalışması genellikle fazla çalışma ile karıştırılır. Oysa iki çalışma farklıdır.

1-Fazla çalışma haftalık 45 saati aşan çalışmalardır. Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.

2-Bayram günü ara dinlenmesi hariç 7,5 saati geçmemek üzere çalışan işçiye normal ücretine ilaveten bir günlük ücret daha ödenir.

3-Bayram çalışması fazla çalışma değildir. Bu nedenle işçinin kabul etmesi halinde fazla çalışma ücreti yerine işçiye serbest zaman kullandırmak mümkün iken, bayram ücreti yerine serbest zaman kullandırmak mümkün değildir.

Peki, bayram çalışması sonucu, haftalık normal çalışma süresi olan 45 saat aşılsa ne olur?
45 saati aşan kısım için, fazla çalışma ücreti ( yukarda 1 de anlatıldığı gibi) ayrıca ödenir.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


Ahmet Metin Aysoy
SGK E. Başmüfetiş


Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst