Bilgisayar Başında Mesai Fıtık Yapıyor...

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.221
Tepki puanı
967
Yaş
51
Konum
Ankara
Bilgisayar Başında Mesai Fıtık Yapıyor...
Kategori :
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
16 Ocak 2015
Bilgisayar-Ba%C5%9F%C4%B1nda-Mesai-F%C4%B1t%C4%B1k-Yap%C4%B1yor-564x330.jpg

Her Boyun Ağrısı Fıtığa Mı Bağlıdır? Boyun Ağrısı Ve Fıtık hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bilgisayar Başında Mesai Fıtık Yapıyor yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Beyin Ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cenk Ermol, çalışan kişilerde boyun ağrısı görülme sıklığının daha fazla olduğunu belirtti.

Op. Dr. Cenk Ermol, kişinin ağır iş yükü altında olmasının da boyun ağ rısmda etken olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Ancak her boyun ağrısı fıtığa bağlı değildir. Boyun ağrıları özellikle mekanik nedenler ve omurga hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. En sık görülen boyun ağrısı tipi mekanik boyun ağrısıdır. İş yerlerinde özellikle masa başı görevlerde gün boyu eğik pozisyonda çalışanlarda bu yakınmayla çok sık karşılaşırız. Diğer bir sık nedende boynumuzu etkileyen küçük travmatik zedelenmelerdir.”

Boyun ağrısının kola ve ele yayılmasının, uyuşukluk hissi varlığının, sinir kolu basısının yani boyun fıtığının belirtisi olabileceğini söyleyen Op. Dr. Ermol, “Boyun hareketleri ağrılı olduğu için kişi boynunu hareketsiz tutmak ister. Bununla birlikte boyun adalelerinin sürekli kasılmasına bağlı spazm dediğimiz adale sertleşmesi gerçekleşir. Bu durum ağrıyı daha da arttırır. Bu süreçte tedavi için ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlar öneririz. Boyun hareketlerinin en kısa sürede normale dönmesi, ağrının kronikleşmesini önleyecektir” ifadelerini kullandı.

Her ağrıyı fıtıkla karıştırmamak gerektiğinin altını çizen Öp. Dr. Ermol, şunları söyledi:

“Boyun fıtığı sinir köküne baskı yaptığından omuz ve kola vuran ağrı, uyuşma bazen de kol ve elde güçsüzlük yaratacaktır. Sinir kökü basısına bağlı kolda ağrıyla birlikte uyuşma ve kuvvetsizlik eşlik edebilir. Çoğunlukla koldaki ağrı çok daha şiddetli seyreder. Boyun fıtığına bağlı boyun ve kol ağrısının ilk tedavisinde ağrı kesici-kas gevşetici ilaçlar, boyunluk ve istirahat önerilir.”

“YÜZ GÜLDÜRÜCÜ SONUÇLAR”
Günümüzde boyun fıtığı ameliyatlarının gelişen yeni tetkikler, mikroskop yardımı ve mikrocerrahi yöntemleriyle son derece yüz güldürücü sonuçlar verdiğini belirten Op. Dr. Ermol, “Yaklaşık 1 saat süren ameliyat sonrası hasta, yaşam kalitesini bozan şiddetli kol ağrısının dramatik olarak yok olduğunu fark eder. Hasta ameliyat sonrası birkaç saat içinde yürümeye başlayabilir. Ertesi gün taburcu olup, birkaç hafta içinde normal yaşantısına hatta iş hayatına dönebilir. Ameliyat hastanın yaşamını kısıtlamaya yönelik değil, aksine yaşam kalitesini korumaya yöneliktir” diye konuştu.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

https://www.isgturkiye.com/konu/bilgisayar-basinda-mesai-fitik-yapiyor.2748/
 
Son düzenleme:
Üst