• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çalışma, işyerinde tacizi ciddi sağlık sorunlarıyla ilişkilendiriyor

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
1711052640754.pngChicago Illinois Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, kronik işyeri tacizi koroner kalp hastalığı, artritik/romatizmal rahatsızlıklar ve migren riskini artırabilir.
Araştırmacılar, farklı iş kategorilerinde (fakülte, öğrenci, büro/idari ve hizmet/bakım) yaklaşık 5.000 Illinois Üniversitesi Chicago çalışanından oluşan ulusal temsili bir örneklemle 1997 ve 2006 yılları arasında yedi kez, ardından 2020'de tekrar anket yaptı.

Katılımcıların yaklaşık üçte ikisi (%63) iş yerinde tacize uğradıklarını söylerken, %47'si cinsel tacize maruz kaldıklarını belirtmiştir. Bu grupların yaklaşık üçte biri, koroner kalp hastalığı olasılığını yaklaşık 3,4 kat, eklem/romatizmal rahatsızlıkları 1,6 kattan fazla ve yakın zamanda migren geçirme olasılığını 1,7 kattan fazla artıran kronik tacize maruz kalmıştır.

Çalışanların yaklaşık %43'ü taciz nedeniyle yüksek tansiyon bildirirken, yaklaşık %4'ü kalp krizi geçirmiştir.

Araştırmacılar, "İş sağlığı profesyonelleri, çalışanlarının sağlığını korumak için kurumsal taciz karşıtı politikaları desteklemenin öneminin farkında olmalıdır" diye yazıyor. "İşçi sağlığı, kurumsal ve toplumsal taciz karşıtı politikaların ve yasaların güçlendirilmesi ve uygulanması yoluyla korunabilir."

Çalışma, Journal of Occupational and Environmental Medicine dergisinde
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
yayımlandı.

Kaynak:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst