• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çalişma Izni Prosedürüne Tabi Olmayan Yabancilar

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
ÇALIŞMA İZNİ PROSEDÜRÜNE TABİ OLMAYAN YABANCILAR

AKTİF 08 AĞUSTOS 2014.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
; Türkiye’de bağımlı ve bağımsız olarak çalışan yabancıları, bir işveren yanında meslek eğitimi gören yabancıları ve yabancı çalıştıran gerçek ve tüzel kişileri kapsamaktadır.

Türkiye’nin taraf olduğu ikili ya da çok taraflı sözleşmelerde aksi öngörülmedikçe, yabancıların Türkiye’de bağımlı veya bağımsız çalışmaya başlamadan önce izin almaları gerekir.

Yabancılara çalışma izinleri bir işyeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkan veren bir izin sistemi mevcut değildir.Çalışma izinleri yabancılara belirli bir işyerinde çalışmak üzere verilmekte olup, bu işyerinden ayrılması halinde izin geçerliliğini yitirmektedir. Çalışma izin başvuruları yabancının Türkiye'de ikamet edip etmediğine bağlı olarak yapılabilmektedir.

4817 SAYILI KANUNUN KAPSAMI DIŞINDA KALANLAR (ÇALIŞMA İZNİ ALMASI GEREKMEYENLER)
Türk vatandaşlığı kanunu hükümleri gereğince, içişleri bakanlığından Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar,(mavi kart hamilleri) yabancı basın yayın kuruluşlarının Türkiye’deki temsilcileri/gazeteciler basın yayın ve enformasyon genel müdürlüğünden izin alırlar.

ÇALIŞMA İZNİNE TABİ OLMAYAN YABANCILAR;
Aşağıdaki belirttiğimiz meslek mensupları ve Ülkemizdeki bulunma sürelerine göre çalışma iznine tabi değildirler.

 • Makine ve teçhizatın montajı, bakım ve onarımı, kullanımına ilişkin eğitiminin verilmesi amacıyla; üç ayı aşmamak üzere gelen yabancılar
 • Fuar ve sirklerde altı ayı geçmemek üzere gelen yabancılar
 • Üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarında iki yılı geçmemek üzere gelen yabancılar
 • Türkiye’ye önemli hizmet ve katkı sağlayabilecekleri ilgili mercilerce bildirilenler (Altı ay)
 • Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında gelecek yabancılar
 • Türkiye’ye gelen tur operatörü temsilcisi yabancılar (8 ay)
 • Yabancı futbolcular ile diğer sporcu ve antrenörler
 • Kabotaj hattı dışında çalışan gemilerde görev yapan yabancı gemi adamları
 
Üst