• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çalışma Koşullarım Değişti, Tazminatımı Alarak Ayrılabilir Miyim?

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Çalışma Koşullarım Değişti, Tazminatımı Alarak Ayrılabilir Miyim?
Soru:

Fabrika içerisinde 4 sene çalıştığım bölümden alınarak çalışmak istemediğim bir başka bölüme verildim. Çalışırken zorlanıyorum. İş sözleşmemi feshedersemtazminat alabilir miyim?

Cevap:

Çalışma şartlarında, işyeri uygulamalarında veya iş sözleşmesi hükümlerinde değişiklik yapmak isteyen bir işveren, durumu yazılı olarak işçiye bildirmekle yükümlüdür. İşçi tarafından "6" gün içinde kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamayacak, iş sözleşmesinin bu nedenle feshi durumunda, kıdem tazminatı ve bildirim süreleri konusundaki yükümlülüklere bağlı kalınacaktır.

Sözü edilen değişiklikler konusunda, iş sözleşmesinde görev yeri değişiklikleri hakkında herhangi bir düzenleme yapılıp yapılmaması da önem taşımaktadır.AKTİF 30 TEMMUZ 2012.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

4857 Sayılı İş Kanunu ve İş Kanunu Mevzuatına göre; Çalışma Koşullarında Değişiklik Sebebi ile İş Sözleşmesinin Feshi hangi koşullarda mümkündür?

  • İkramiyesi ya da sosyal yardımları elinden alınan çalışan, iş sözleşmesini feshedebilir mi?
  • Bu şekildeki fesih, kıdem ve ihbar tazminatı hakkını doğurur mu?
  • Esaslı sebep ve açık şekilde kabul şartı nedir?
  • Hangi durumlar esaslı sebep teşkil eder?
  • Çalışma koşullarındaki değişikliğin; bildirim, kabul veya ret usûlleri nelerdir?
Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
, Çalışma Koşullarında Değişiklik Sebebi ile İş Sözleşmesinin Feshi ile ilgili merak edilenleri ilgili Yargıtay kararları ve örneklerle iskanunu.tv için cevaplıyor.
 
Üst