• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çocuklarla yolculuğa çıkmak

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Çocuklarınızla çıkacağınız uzun mesafe yolculuklar eğlenceli ve çok değerlidir ancak karşılaşılabilecek birtakım zorluklar da gözardı edilmemeli.

Çocuğunuz için doğru koltuğu seçin
AB yasalarına göre boyu 1.5 metreden kısa olan çocukların araç içindeyken çocuk koltuğunda oturmaları gerekmektedir. Çocuk koltukları doğru kullanılmaları halinde kaza anında oluşabilecek yaralanma riskini azaltan bir unsurdur.

 • 13 kilogramın altındaki çocuklar için: bebek koltuğu
 • 9 ila 18 kilogram arası çocuklar için: çocuk koltuğu
 • 15 kilogram ve üstü çocuklar için: destekleyici koltuk kullanılması gereklidir.
Yola çıkmadan önce çocuk koltuğunun doğru ve güvenli bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun.

Uzun yolculuklar için ipuçları
 • Özellikle sıcak havalarda uzun yolculuklar çocuklar için stresli ve rahatsız olabilir. Bunun önüne geçmek için sıcaklığın daha düşük olduğu saatleri tercih etmeye çalışın.
 • Her 2 saatte bir mola verin ki çocuğunuzun rahat hareket edebileceği zamanı olsun. Çocuğunuzun böyle zamanlarda ihtiyaç duyabileceği yiyecek, meşrubat ya da oyuncaklarının kolay ulaşılabilecek yerlerde olmasına özen gösterin.
 • Yanınızda, yolculuk süresince çocuğunuzu oyalayabileceğiniz çocuk CD ve DVD’leri, hikaye kitapları gibi eşyalar bulundurun.
 • Çocuğunuzu uzun yolculuğa uygun giydirin. Tercihinizi rahat ve hava alabilen kıyafetlerden yana kullanın.
 • Çocuklarınızın doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması için gölgelik kullanın ve çocuklarınızın yeterli sıvı aldığından emin olun.
 • Bir kaç dakikalığına bile olsa, çocuğunuzu araç içinde asla yalnız bırakmayın. Sıcak yaz günlerinde arabanın içindeki sıcaklık dışarıdan 30-40 derece daha fazla olabilir.
Yola konsantre olun
Arka koltukta çocuklar ne yaparsa yapsın, gözünüzü yoldan ayırmayın. 100km/s hızda giden bir araba her saniye 30 metre yol alır.

Arkanızı dönmek ya da dikiz aynasından çocuklarınızı kontrol etmek için harcayacağınız 3 saniye, yola bakmadan 100 metre yol almanız demektir.

Eğer çocuklarınız huzursuzluk çıkarıyorsa mola vermeyi düşünün. Yolculuğunuzu mola vererek uzatmanız, aracınızı kullanırken çocuklarınızı idare etmek için uğraşarak bütün ailenizi riske atmanızdan daha iyidir.

Araç dışında Güvenlik
tip-kids-driving-big_tcm1293-103561.jpg
Bir arıza ya da lastik patlaması durumunda:

 • Aracınızı güvenlik şeridine çekin ve uyarı ışıklarınızı açarak yoldan mümkün olduğunca uzaklaşın.
 • Aracınızın yola uzak olan kısmında durmaya özen gösterin ve bütün yolcuların da aynı şeyi yaptığından emin olun.
 • Yolcuların işleyen trafikten uzak durduğundan emin olun. Eğer mümkünse yol kenarındaki bariyerlerin arkasında bekleyin. Bu gibi durumlarda yansıtıcı ceketlerinizi giymeniz de tavsiye edilir.
Goodyear RunOnFlat lastik kullanmanız, bu gibi durumlarda kenara çekmenize gerek bırakmayacağı için stres yapmanızı engeller. Bu lastikler maksimum 80km/s hızda, 80 km yol almanıza imkan tanır.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst