• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çok tehlikeli i̇nşaat çalışmalarında çalışma saatleri

qwerty1

Kayıtlı Üye
Katılım
13 Nisan 2024
Şehir
Tekirdağ
Sertifika
C Sınıfı
Firma
Pluscon
Merhabalar, çok tehlikeli yol yapım inşaatı çalışmaları yapmaktayız.
Mesai saatimiz sabah 8 akşam 18 olarak çalışmaktayız çalışanlar 15 günde 1 izin kullanmakta
İşler yetişmediği için fazla mesai yapılmaya başlandı yasalar gereği doğru mudur? İş sağlığı ve güvenliği açısından nasıl bir yol izlemeliyim?
 
Çalışma saatleri ve Fazla Mesai usul esasları 4857 sayılı iş kanunuyla açıkça belirlenmiştir. Burada işe giriş - çıkış saatlerinizin yanı sıra dinlenme süreleriniz de önemlidir. Kısaca sorularınız ve sorunuzda eksik kalan yerlere varsayımla cevaplar verip , konu başlığında değerlendirilmesi gereken farklı hususları da ekleyerek bilgi ileteyim ;

1) 08:00 - 18:00 saatleri arası dinlenme süresi verilmeden kesintisiz çalışma yapılıyorsa bu konuda kanunlara aykırı sürelerle çalışma , fiziksel yorgunluk ve bitkinlik neticesinde iş kazası/hastalık riskleri ile durumu bildirmelisiniz.
4857 Sayılı Kanun (Madde 68) ile belirlenmiş çalışma ve ara dinlenme süreleri şu şekildedir;
- Dört saat veya daha kısa süreli işlerde onbeş dakika,
- Dört saatten fazla ve yedibuçuk saate kadar (yedibuçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat,
- Yedibuçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat.
Dinlenme süreleri işyerinde çalışanlara aynı anda veya değişik zamanlarda postalar halinde kullandırılabilir. Önemli olan ara dinlenme için belirtilen zorunlu süreler kesintisiz olmalı !

2) İşyerlerinde haflalık çalışma 6 gün , günlük çalışma süresi 7,5 saattir. Çalışanlarına tebliğ etmek suretiyle işveren çalışma gün ve saatlerini , haftada 5 gün ve günlük 9 saat olarak uygulayabilir.

3) İşveren çalışanlarına haftada en az 1 tam gün dinlenme izni vermelidir ! Bu konuda kesinlikle ücretini ödese bile esneme yapamaz , fazla mesai olarak adlandırılamaz (Bazı sektörler ayrılmıştır , inşaat ayrılan sektörlerde değildir !)

4) Çalışanların rızası olması kaidesiyle zorunlu hallerde Fazla mesai yapılabilir.

5) Fazla mesai postalar halinde çalışılan işyerlerinde gündüz vardiyasında toplam 11 saate kadar uygulanabilir. Fazla mesai yyapılması durumunda yukarıda belirtilen ara dinlenme sürelerinin doğru şekilde düzenlenmesi ve uygulanması gerekir. Gündüz vardiyasında 11 saat çalışmanın ; Haftalık 6 gün çalışma ilan edildiyse günlük olarak 7,5 saatten , Haftalık 5 gün çalışma ilan edildiyse 9 saatten sonrası fazla mesai olarak değerlendirilir ve ücretlendirilir.

6) Gece vardiyalarında 7,5 saatten fazla çalışma yapılamaz ! (Denetimlerde 7,5 satten sonrası fazla mesai ücretlendirmesi yapılması ve uygun dinlenme süreleri belirlenmiş olması durumunda sorun çıkarılmıyor...)

7) 15 günde 1 izin kullanmadan kast ettiğiniz hafta tatili verilmiyor, 15 gün kesintisiz çalışıp 16.gün izinli oluyoruz ise yanlış uygulama !!! Bu şekilde çalıştırılamaz. psikolojik ve fiziksel sağlık sorunlarını belirterek kanuna yakırı çalışma süreleri olduğunu belirtip onaylı deftere not düşer veya tebligat yaparsınız

Sağlıklı günler.
 
Üst