• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Dehşet Anı Kamerada: Vinç Operatörü Metrelerce Yükseklikten Böyle Düştü

Kağıthane'de bir inşaatın 20 metrelik temel kazısında kullanılan makinanın çıkarılması sırasında kullanılan vinç devrildi. Temele yuvarlanan vinçin operatörü feci şekilde can verdi. Vinç operatörünün cenazesi temelden başka bir vinç ile çıkarıldı.Olay anı güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.
tey.jpg

Kağıthane Çeliktepe Mahallesi Buhara Sokak'ta saat 10.00 sıralarında yaşanan kazada işi biten ankraj (delici) makinasını, temelden dışarıya çıkarmak için vinç çağrıldı. Olay yerine 47 yaşındaki Fatih Fidan geldi. Vincin üzerindeki kumanda bölümüne çıkan operatör Fatih Fidan, makinayı 20 metre derinlikteki temelden yukarıya çekmeye başladı. Bu sırada ağırlığın etkisi ile vinç bağlı olduğu kamyonetle temele düştü. İnşaat çalışanları hemen sağlık ve polis ekiplerine haber verdi. Sağlık ekipleri yaptıkları muayenede, Fatih Fidan'ın hayatını kaybettiğini belirledi.
CENAZE VİNÇ İLE ÇIKARILDI
Kazada hayatını kaybeden Fatih Fidan'ın cenazesi itfaiye ekipleri tarafından sedye ile başka bir vincin kepçesine koyularak yukarı çıkarıldı. Cenaze daha sonra cenaze aracına konuldu. Olay yeri inceleme ekipleri ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı'nın yaptığı incelemenin ardından cenaze İstanbul Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.
Görgü tanığı Kenan Başpınar "İnşaatın temelinden iş makinasını çekerken vinç ağırlığa dayanamadı. Bu sırada 20 metreden temele düştü. Vinç operatörü hayatını kaybetti" dedi. Bir mahalle sakini "Sabahleyin inşaatta çalışma yapmak için vinç geldi. Vinç daha çalışmaya başladığı ilk hamlede devrilerek aşağıya düştü. Vincin ayaklarından biri tam oturmadığı için dengesini sağlayamadı. Ağırlığa da dayanamayınca devrildi" diye konuştu.

VİNCİN 20 METRELİK ALANA DÜŞME ANI GÜVENLİK KAMERASINDA
Vincin devrilme anı bir işyerinin güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi. Görüntülerde vinç operatörünün vincin üstüne çıkması ve vinci hareket ettirmesi görülüyor. Daha sonra ağırlığın etkisi ile dengesini kaybeden vinç, inşaatın temeline düşüyor. Vincin düştüğünü gören vatandaşlar da kaza yerine koşuyor.
 
Anlaşılan o ki delici makinenin ağırlığı vincin ağırlığından fazla olduğu için bu kaza gerçekleşmiş.Bu gibi işlerde fizik konusu olan mukavement ve ağırlıkları çok iyi hesap edilmelidir.Vincin önünde hiçbir engelleyici birşeyde yok ,hiç bir önlem alınmamış resmen iş kazasına davetiye çıkarılmış...
 
Son düzenleme:
en bütük etken taşıma kapasitesi küçük bir vinç kullanılmış olması olabilir yada taşıma kapasitesi büyük olup acıları ayarlanmamış olabilir bir diğer ise vinç kontrolsüz olması bunlar sadece bir kaçı
 
Ölene rahmet , kalanlarına büyük sabır diliyorum,
Bu ne ilk olacak , ne de son,
Çark para odaklı olduğu sürece ne tedbir alınır ne de ağırlık hesapları yapılır,
Olan daima gidene olur, arkadaşların söylediği gibi vinç bu işe uygun değil,
Delicinin ağırlığı hiç dikkate alınmamış bu açıkça ortada,
Geriye bir tek kaza kalmış, o da kamerada, söylenecek söz yok, sözün bittiği yer ve ölüm,
kazasız günler,
 
Üst