• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Depo Havalandırma Sistemi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Depo havalandırma sistemi planlaması; depo alanı için yeterli, temiz, depolanan ürüne zarar vermeyecek sıcaklık derecesinde ve ekonomik özellikte bir havalandırma sisteminin kurulmasını içermektedir.
Depo havalandırma ve ısıtma- soğutma sistemlerinin seçilmesini etkileyen temel faktörler aşağıdaki gibidir:
a.jpg
• Depolanan Ürünün Türü ve Özellikleri:
Ürünün türü ve özelliklerine göre hangi derecede (sıcak ya da soğuk) saklanacağına karar verilmesi, neme duyarlı ürünlerin sıcaklık derecesi sınırları dikkate alınarak depolanması.

• Yangın Önleme Sistemi:
Yangın tehlikesinden korunma bir depo projesinin İLk aşamalarında düşünülmektedir. Yerel yönetimlerden ve itfaiye teşkilatından konuyla ilgili bilgi alınabilmektedir. Alınması gereken önlemler olası büyük bir yangın tehlikesine karşı depoyu korumaktadır.

Günümüzde işletmeler yangın tehlikesinden korunabilmek için, bina katlarının tavanına monte edilen ve tehlike anında su püskürtme özelliği olan otomatik yangın önleme sistemleri kullanmaktadır.
Sprinkler ve duman dedektörlerinin kontrolleri uzmanlar tarafından yapılmaktadır.
Sistemin çalışması ile borularda bulunan su, olası yangının söndürülmesi için basınçla püskürtülmektedir. Özellikle kış aylarında bu suyun donmasının engellenmesi gerekmektedir.

• En Düşük ve En Yüksek Sıcaklık Dereceleri
Ürünün özelliklerine göre zarar görmemesi için depolamada uyulması gereken en düşük ve en yüksek sıcaklık dereceleri olabilmektedir.

• İnsan
Personelin depo içinde olduğu zamanlarda ürünler için gerekli olan hava sıcaklığı koşulları değişebilmektedir. Bazı depolarda personel kullanımı; yükleme, boşaltma ve ambalajlama için belirli aralıklarla olabilirken bazı depolarda ise sürekli olabilmektedir. İnsanın vücut sıcaklığı ile nefes alış verişi depo ortam sıcaklığını ve oksijen, C02 gibi kimyasal değerleri değiştirmektedir.

• Havalandırma Gerekliliği ve Hava Değişim Hızı
Depo içindeki hava niteliğinin değişim hızı ve oranına göre iç mekan yeniden havalandırılmaktadır. Depolarda kullanılmakta olan istif makineleri vb. araçlar mazot ve LPG ile çalışabilmektedir. Bu araçların çıkardığı karbon monoksit havayı kirletmektedir. Depolanan bazı ürünler de havayı kirletici nitelikte koku yayabilmektedir.

• Filtresiz Hava Girişi
Özellikle büyük kapıların bulunduğu depolarda dışarıdan içeriye doğru filtresiz hava girişi ürüne zarar verebilmektedir. Depo yakınında bulunan bir işyerinin bacasından veya yoğun trafikten dolayı araçların yaymış oldukları gaz, koku, toz ve duman ürüne nüfuz edebilmektedir.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst