• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Makale Duygular, politika ve bunların güvenlik üzerindeki etkisi

İlişki yönetimi ön saflardaki yöneticiler için neden 'büyük bir zorluk'

1679927418113.png

Güvenlik liderlerinin yönlendirmesi gereken çok sayıda tehlike vardır ve bunların çoğu kolayca tanımlanabilir. Bunlar görülebilir, duyulabilir, koklanabilir ve dokunulabilir (umarım çok sık tadına bakılmaz). Ancak daha az belirgin tehlikeler de vardır. Son zamanlarda ruh sağlığına odaklanılmasıyla birlikte, insanların neler hissettiğine ilişkin konuşmalar daha yaygın hale geldi, ancak bu duygular tehlikeli olabilir mi? Peki işin içine küresel, ulusal, bölgesel ya da işyeri politikaları girdiğinde ne olur?

CRSP ve BC Hydro'da kıdemli güvenlik danışmanı olan David Dunham, "En büyük zorluklardan biri ilişki yönetimidir" diyor. Dunham'ın görevi gereği, ön saflarda çalışanlar, üst yönetim, yükleniciler ve düzenleyici kurumla olanlar da dahil olmak üzere birçok ilişki yürütmesi gerekiyor. "Tüm bu farklı ilişkiler arasında gezinmenin büyük bir zorluk olduğunu düşünüyorum."

Emekli bir psikolog olan ve bu duygusal aktarımın nasıl gerçekleştiğine odaklanan 'Emotions Don't Think: Emotional Contagion in a Time of Turmoil' kitabının yazarı Dr. Bruce Hutchison'a göre insanlar duygusal varlıklardır ve duygularımızı başkalarına yayma gücüne sahibiz.
1679927491914.png

İşyerinde duygusal bulaşma
Hutchison'a göre, özellikle hararetli konuşmalar sırasında duyguların işyerinde yayılması kolaydır. "Önemli olan sadece kelimeler değil, ifade edilen duygulardır ve işyerinde bu çok sık yaşanır."

Hutchison, kimliklerin genellikle işlerle bağlantılı olduğunu, bu nedenle işyeri sorunlarının itibarları etkileyebileceği için yüksek düzeyde duygulara eğilimli olduğunu söylüyor. Hutchison hayal kırıklığı, öfke ve hoşnutsuzluk gibi duyguların bir çalışandan diğerine kolayca aktarılabildiğini belirtiyor.

"Tartışmalar olabilir, insanlar bir şeylerle suçlanabilir. Hem negatif hem de pozitif yönde ilerleyebilir... bir işyerinde sorun teşkil edebilecek ilişkiler gelişebilir... çalışanlar arasında bazı çekişmeli konular olabilir."

Hutchison "çatışma bulaşıcılığından" bahsediyor ve bunun "sağlıklı olmadığını" söylüyor. İlişkilerin ve ilgili duyguların yönetilmesi gerektiğini söylüyor ve "duyguları yaymamanın önemli olduğunu çünkü bunların taşabiliceği ve işleri çok ileri götürebileceğini" söylüyor.

İşyerine siyaset girdiğinde
İşyerlerinin genellikle kendi iç politikaları vardır. Dunham, ilişkilerini yürütürken karşılaştığı zorlukların büyük bir kısmının bu olduğunu söylüyor.

"İnsanlar duygusal bağlamda tepki verdiklerinde ya da politik stratejilere tepki verdiklerinde pek çok hata yapıldığını görüyorum ve politika derken bazen güvenliğin bir tür silaha dönüştürüldüğünü kastediyorum."

Dunham, çalışanların bir şeyin güvenlikle ilgili olduğunu öne sürdükleri ve bunu güvenlikle ilgili olmayan başka bir hedefe ulaşmak için koz olarak kullandıkları örneklere tanık olmuştur.

Ancak daha büyük, daha geniş siyasi inançlar da bir işyerinin duygularını etkileyebilir. Hutchison, 2021 yılında ABD'de yaşanan 6 Ocak ayaklanma girişimini ve 2022 yılında Ottawa'da yaşanan Özgürlük Konvoyu'nu öfke, kızgınlık ve güvensizlikten oluşan duygusal bir bulaşıcılıkla beslenen büyük ölçekli siyasi hareketler olarak tanımlıyor.

Hutchison'a göre, işyeri dışında var olan bu bölünmeler, insanların bu ulusal siyasi tartışmalarda taraf tutmasıyla birlikte, genellikle işyerinin içine de sızabiliyor.

"İnsanlar köşeye sıkışıyor ve kapana kısılıyor" diyor Hutchison, "oysa gerçekte farklı bakış açılarına sahip olabiliyoruz, çünkü biz bir bireyiz... kendinizi nasıl tanımladığınıza ve etiketlediğinize bağlı olarak bir köşeye sıkışmak zorunda değiliz."

Bu görünmeyen tehlikelerin üstesinden gelmek
Güvenlik liderleri, işe güvenle başlayarak işyerindeki politika ve duyguların üstesinden gelebilir. Hem Hutchison hem de Dunham bunun sağlıklı işyeri ilişkilerinin en önemli temel yapı taşlarından biri olduğunu belirtiyor.

Hutchison, "Bir madende, acil durumların yaşandığı bir işte ya da inşaat sahalarında tepki verirken birbirimize güvenebileceğimizden emin olmak istiyoruz" diyor ve ekliyor: "Bu güven, tehlike ve riskleri sorumlu ve uygun bir şekilde yönetme becerileriyle ilgilidir."

Politika, duygular ya da diğer yükleri içermez. Dunham'a göre, ön saflarda çalışanlarla güven inşa etmek kritik önem taşıyor.

"Bir şey söylediklerinde, bir konuyu gündeme getirdiklerinde harekete geçeceğinize güveniyorlar mı, çünkü güvenmezlerse konuşmayı bırakırlar."

İşyeri siyaseti bir amaç için kullanıldığında, "sadece sorunlara odaklanmanız gerekir" diyor Dunham, "belirli güvenlik zorluklarının ne olduğu konusunda açık fikirli ve net olabilmeniz gerekir."

Duygular doğaldır ve politika her yerdedir. İşyerinde tehlikeler yaratabilseler de, güven en güçlü kontrol yöntemi olabilir.

Kaynak:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst