Eczacıbaşı "iş güvenliği ve sağlığı" için bursa'daydı

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
30 Mart 2014
Mesajlar
2.226
Tepki puanı
1.582
Konum
Tayland
Eczacıbaşı Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi, "İş Güvenliğinde Davranış Geliştirme Süreci" konulu İş Güvenliği Kültürü Semineri için Bursa'daydı.
haber.jpg

Kuruluşun İş Güvenliği Yöneticisi Erkan Yılmaz; Eczacıbaşı Topluluğu'nda ve Eczacıbaşı Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi'nin hizmet verdiği diğer kuruluşlarda gerçekleştirilen iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını Bursa'lılarla paylaştı.

İş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulması ve kişisel koruyucu donanım kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen seminerde, Eczacıbaşı Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi İş Güvenliği Yöneticisi Erkan Yılmaz; genel iş güvenliği kuralları oluşturulması, kazaların ve meslek hastalıklarının önlenmesi ve güvenli bir iş ortamı oluşturulması konularında bilgiler verdi. Erkan Yılmaz, katılımcılara hem toplulukta hem de OSGB olarak hizmet verilen diğer kuruluşlarda uygulanan iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarını anlattı.

İş sağlığı ve güvenliğinin sürdürülebilirlik yaklaşımının temel bileşenlerinden olduğunu ve konuya bütüncül yaklaşılması gerektiğini belirten Yılmaz; "İş güvenliği kavramı çalışanların, işletmenin ve üretimin her türlü tehlike ve zararlardan korunmasını içerir. İnsan hayatının öncelik taşıması nedeniyle, işletme ve üretim güvenliği konularının ikinci planda kaldığı ve uluslararası alanda iş güvenliği kavramıyla genel olarak 'çalışanların güvenliğinin' ifade edildiği görülmektedir" dedi.

Çalışma ortamlarındaki uygunsuzlukların önce ve giderildikten sonraki fotoğraflarını yansıtan sunumda, tehlikeyi kaynağında veya ortamda yok etmek/azaltmak üzere geliştirilen formüller anlatıldı. Kazaların alınacak basit önlemlerle engellenebileceğine işaret eden Yılmaz'ın sunumu katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.

OSGB NE GETİRİYOR?

Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda yer alan, "tek bir işçinin çalıştığı iş yerlerinde bile iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzman hizmeti ile ilgili mevzuat"ın yürürlüğe girmesinin ardından, Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri'nin bir alt kuruluşu olarak faaliyete geçen Eczacıbaşı OSGB, yerinde sağlık hizmeti verilmesinde edindiği on yılı aşkın tecrübesi ile iş sağlığı ve güvenliği konusunda şirketlere hizmet vermeye başladı.

Eczacıbaşı OSGB'nin sunduğu hizmet kapsamında, mevzuat çerçevesinde belirlenmiş olan sürelerde, iş yeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları ve yardımcı sağlık personeli tarafından kuruluşlara ziyaretler gerçekleştiriliyor. Ayrıca, mevzuat güncelleme takibi, hizmet alıcıların durumu ve öncelikleri ile tüm iş süreçlerinin denetlenmesi, iş kazaları ve meslek hastalıklarının takibi, tüm risk değerlendirmelerinin onanması, Kişisel Koruyucu Donanımı (KKD) takibi, eğitimlerin düzenlenmesi gibi hizmetler de sunuluyor. Eczacıbaşı Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi'nin sunduğu farklılıklardan birisi de laboratuvar, görüntüleme, sağlık taramaları gibi hizmetleri Mobil Sağlık Tarama Aracı ile tüm Türkiye'ye götürebilmesi. Mobil Sağlık Tarama Aracı, hizmet verilen kuruluşlarda çalışanların tetkiklerinin herhangi bir kliniğe gerek kalmadan, iş yerinde yapılmasına olanak sağlıyor.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst