• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Elektrik arıza alanı yaralanma

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
S.A. bir gün önce 15.00-23.00 mesaisinde çalıştıktan sonra, normal çalışma vardiyası yerine tekrar 08.00-16.00 vardiyasında çalışmak üzere işletme tarafından işe çağrılmıştır. Saat 11.00 civarında arıza gidermek için bir ekiple birlikte arızanın bulunduğu yere gitmişlerdir. Olay yerinde küçük bir trafo bulunmaktadır. Trafonun üstüne denk gelen hatta kiralanan bir vinç bomunun üstünde ulaşmıştır.

S.A. kablolarda enerjinin kesildiği bilgisini aldıktan sonra vinç yardımıyla yükseltilerek kablo ile trafonun bağlantı noktasına ulaşmaya çalışmıştır. Ancak, kabloya henüz dokunmadan bir parlama olmuş, işçinin sağ kolu diğer işçilerin tabiriyle ateş topu halini almış, işçiyi zaten sabit durmayan vincin üzerinden fırlatmıştır. İşçi, trafo ile toprak yol arasında kalan yumuşak toprağa düşmüştür. Böylece şans eseri hayatta kalmıştır.

Eldeki sonuçlara göre ağırlık kazanan görüş, kablonun topraklanması gerçekleşmeden ve kabloda elektrik olup olmadığına dair son kontrolü yapılmadan işçinin kabloyu tamir etmesi talimatı verilmiştir.
 

Ekli dosyalar

  • ABC Ön Rapor.doc
    478 KB · Görüntüleme: 21
Üst