Elektrik arıza alanı yaralanma

Konu, 'Kaza Araştırmaları ve Raporları' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Mesajlar:
  1.136
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  Sembol Construction
  S.A. bir gün önce 15.00-23.00 mesaisinde çalıştıktan sonra, normal çalışma vardiyası yerine tekrar 08.00-16.00 vardiyasında çalışmak üzere işletme tarafından işe çağrılmıştır. Saat 11.00 civarında arıza gidermek için bir ekiple birlikte arızanın bulunduğu yere gitmişlerdir. Olay yerinde küçük bir trafo bulunmaktadır. Trafonun üstüne denk gelen hatta kiralanan bir vinç bomunun üstünde ulaşmıştır.

  S.A. kablolarda enerjinin kesildiği bilgisini aldıktan sonra vinç yardımıyla yükseltilerek kablo ile trafonun bağlantı noktasına ulaşmaya çalışmıştır. Ancak, kabloya henüz dokunmadan bir parlama olmuş, işçinin sağ kolu diğer işçilerin tabiriyle ateş topu halini almış, işçiyi zaten sabit durmayan vincin üzerinden fırlatmıştır. İşçi, trafo ile toprak yol arasında kalan yumuşak toprağa düşmüştür. Böylece şans eseri hayatta kalmıştır.

  Eldeki sonuçlara göre ağırlık kazanan görüş, kablonun topraklanması gerçekleşmeden ve kabloda elektrik olup olmadığına dair son kontrolü yapılmadan işçinin kabloyu tamir etmesi talimatı verilmiştir.
   

  Ekli Dosyalar: