• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Elektrik Ile Çalışırken Uyulması Gereken 5 Kural

Enver Çığşar

Yönetim Grubu
Katılım
1 Temmuz 2014
Şehir
Adana
Sertifika
B Sınıfı
Firma
Kimtex Tekstil San. A.Ş
Bir elektrik arızası oldu ya da herhangi bir nedenle elektrik bulunan bölgede çalışma yapmanız gerekti, veyahut bakım yapmanız gerekiyor. Peki güvenliğiniz için hangi adımları takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Oluşabilecek kazaları önlemek, çalışmanızı daha rahat ve güvenli bir şekilde yapmanız için kuralları sizler için derledikf166af6d-18ef-43e4-ab48-b29c66a7d2a1.jpg
Elektrik, hayatımızı kolaylaştıran enerji türlerinden bir tanesidir. Çevrenize dikkat ederseniz ya da haberleri takip ediyorsanız elektrik yaralanmaları, elektrik yangınları gibi birçok haber duymuşunuzdur. Bunlar genellikle insanların dikkatsizliğinden, bilgisizliğinden, acemiliğinden kaynaklanır. Bu kazaların sonucunda insanlar yaralanabilir, sakat kalabilir hatta daha kötüsü ölüme bile sebep olabilir. Bunların yanında bir fabrikada elektrik yangını çıkması fabrikanın kül olmasına sebep olabilir, buda üretimi durdurur ve işletme, çalışanı işten çıkarmak zorunda kalır. Yani elektrik sonucu olan bir kaza sadece küçük bir alanı değil, birçok bölgeyi ve kişiyi etkiler. Eğer kendinizi düşünmüyorsanız, çevrenizdekilere zarar vermemek için lütfen kurallara uyarak çalışma yapınız. Şimdi çalışmanız sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğine daha detaylı bakalım.
For Website  Women in Trades 281112 008.jpg
1-Gerilimi Kes
Çalışmaya başlamadan önce kullanılan anahtarlama elemanı açık konuma getirilmelidir. Mesela oturma odanızda kullandığınız ampulü değiştirmeniz gerekiyor, bunun için ilk önce lambayı açıp, kapattığımız anahtar priz yardımıyla elektriği kesiniz. Ondan sonra ampulü değiştiriniz. Eğer bu yolla enerjiyi kesmeniz mümkün değilse, genelde evinizin girişinde olan sigorta kutularından çalışma yapacağınız bölümün anahtarını açarak elektriği kesiniz.
Circuit-breaker-panel.jpg
2-Enerjinin Yeniden Verilmesine Karşı Tedbir Al
Anahtarlama elemanının açık konumuna getirilmesinden sonra yapılması gereken şey anahtarlama elemanının tekrar kapatılmasını engelleyici önlemler alınmalıdır. Sizin çalışma yaptığınızdan haberi olmayan biri tamda sizin elektrik kablolarıyla temas halinde olduğunuzda “Bu niye açık, sigorta atmış deyip” anahtarı kapatabilir ve sizin elektriğe çarpılarak zarar görmenize neden olabilir. Bunun için açtığınız sigortanın önünde bir uyarı işareti koyun ya da bir not yazın, varsa kilidi kitleyin çalışmanızdan haberi olmayan kişilerin o bölgeye ulaşmasını engelleyin.
BR 05-500x500.jpg
3-Gerilim Olmadığından Emin Ol, Ölç
Anahtarlama elemanının tekrar kapanmasına karşı tedbir alındıktan sonra gerilim olup olmadığı kontrol edilmelidir. Elektriği kestik artık elektrik yok burada rahatça çalışabiliriz diyebiliriz ama kapasitif etkilerden dolayı çalışma yaptığımız alanda gerilim olma ihtimalini unutmamalıyız. Bu yüzden gerilim olmadığından emin olmak için uygun ölçü aletlerini kullanarak ölçmeliyiz.
electric1.jpg
4- Sistemi Toprakla Kısa Devre Yap
Çalışılacak bölgede gerilim olmadığının görülmesinden sonra çalışma sırasında söz konusu olabilecek kapasitif gerilimlere karşı ilgili bölüm topraklanmalıdır. Ya da yıldırım düşmesi sonucu oluşabilecek gerilimi önlemek için çalışacağımız bölgeyi topraklamalıyız. Unutmayın, topraklama ölmemek için yapılır.
QKllMZh.jpg
5- Yakınındaki Enerjili Bölgeleri İzole Et Emniyete Al
Bir çalışma yaparken sadece çalışma yaptığımız bölgenin elektriğini keseriz. Diğer bölgelerde hala elektrik olduğunu unutmamalıyız. Diğer bölgeler, başka biri tarafından bilmeden de olsa sizin elektriği kestiğiniz bölgeyle kısa devre olması halinde, çalışma yaptığınız bölgede enerjilenerek size elektrik çarpmasına neden olacaktır.
izolehali.jpg
Bu anlattıklarımızı bir kısa filmle izleyelim,
 
Üst