• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Makale Enerji içecekleri iyi bir uykuya engel olur mu?

Hey, üniversite öğrencileri: Enerji içeceklerinin hayranı mısınız? Yeni bir araştırmaya göre, bu içecekler uykunuzu bozuyor olabilir.

1710783955796.pngGenellikle zihinsel ve fiziksel canlandırıcı olarak pazarlanan enerji içecekleri, litre başına ortalama 150 miligram kafeinin yanı sıra değişen miktarlarda şeker, vitaminler, mineraller ve amino asitler içerir.

Uykunun hangi yönlerinin enerji içeceklerinden etkilenebileceğini veya bu etkilerde cinsiyete özgü farklılıklar olup olmadığını araştırmak için araştırmacılar,
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
53.000'den fazla Norveçli kolej ve üniversite öğrencisinden (18-35 yaş arası) elde edilen verileri kullandı.

Her gün enerji içeceği içen öğrenciler, ara sıra içtiklerini veya hiç içmediklerini bildirenlere kıyasla gecede ortalama 30 dakika daha az uyumaktadır. İlk grubun gece uykuya dalması da daha uzun sürmüş ve uykuya daldıktan sonra daha düzenli olarak uyanarak uyku verimliliğinin düşük olmasına yol açmıştır.

Diğer bulgular:
  • Her gün enerji içeceği tüketen kadın katılımcıların %51'i uykusuzluk yaşadığını bildirirken, ara sıra ya da hiç enerji içeceği içmediğini söyleyenlerin oranı %33'tür. Bu oranlar erkek meslektaşları için sırasıyla 37 ve 22'dir.
  • Her gün enerji içeceği tüketen kadınların gecede altı saatten az uyuma olasılığı %87 daha fazladır.
  • Her gün enerji içeceği tüketen erkeklerin gecede altı saat veya daha az uyuma olasılığı iki kat daha fazlaydı.
Araştırmacılar, "Kolej ve üniversite öğrencileri arasında uyku sorunları için değiştirilebilir risk faktörlerinin belirlenmesi hayati önem taşımaktadır ve sonuçlarımız, enerji içeceği tüketim sıklığının müdahaleler için olası bir hedef olabileceğini göstermektedir" diye yazıyor.

Çalışma BMJ Open dergisinde
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
yayımlandı.

Kaynak:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst