• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Erken Doğum Halinde Kadın Işçinin Doğum Izni

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Erken Doğum Halinde Kadın İşçinin Doğum İzni

AKTİF 17 EYLÜL 2012.
Soru:
"Merhaba 32 haftalık gebe iken çalışabilir izni aldım. Ancak, gebeliğimin 36. haftasında gebelik sürecinde oluşan bir sorun nedeniyle acil sezaryen yöntemi ile doğuma alındım.

Bu tarihe kadar hiç izin kullanmadığım izin 16 haftalık iznim mi bulunuyor, yoksa 13 haftalık doğum sonrası analık izni mi kullanmam gerekiyor? Cevabınız için teşekkür ederim."

Cevap:
"4857/74" kapsamında, doğum yapan işçiye, doğumdan önce "8" ve doğumdan sonra "8" hafta olmak üzere toplam "16" hafta doğum izni hakkı sağlanmıştır. Doktor raporuna dayalı olarak doğuma "3" hafta kalana dek çalışılabilmekte, bu durumda doğum öncesi kullanılmayan izin süresi doğum sonrası kullanılabilmektedir. İşçinin kendi isteğiyle doğum öncesi izin kullanılmaması halinde, doğum izninin tümünün "16" hafta olarak doğum sonrası kullanılmasına olanak sağlayan herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Yasal düzenlemeler açısından doğum sonrası kullanılabilecek ücretli doğum izni süresi, "13" hafta ile sınırlandırılmış durumdadır. Ancak, istisna olarak erken doğum nedeniyle çalışılamayan süreler doğum sonrası süreye aktarılmaktadır.

*İlgili kanun maddesi, yönetmelik ve açıklamaları kapsayan İş Kanunu Sözlük maddesine
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
ulaşabilirsiniz.


Datassist İnsan Kaynakları Genel Müdürü Ayşe Uça, kadın işçilerin doğum ve süt izni konusunda merak edilenleri iskanunu.tv için cevaplıyor:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


4857 Sayılı İş Kanunu mevzuatına göre; Kadın İşçilerin Doğum İznive Süt İzinleri nasıl düzenlenmiştir?

  • Ücretli doğum izni süreleri ne kadardır?
  • Doğum sonrası ücretsiz izin süreleri ne kadardır?
  • Doğum sonrası ücretsiz izinler kıdem tazminatı ve yıllık izin hesaplamaları yapılırken çalışılmış olarak sayılır mı?
  • Periyodik doktor kontrolleri için kesinti yapılır mı?
  • Süt izni süresi ne kadardır?
Datassist İnsan Kaynakları Genel Müdürü Ayşe Uça, Kadın İşçinin Doğum ve Süt İzni konusunu iskanunu.tv için anlatıyor
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst